Odpowiedzi

2010-02-25T19:28:53+01:00
Charakterystyka Adama Cisowskiego, bohatera powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy"
Adam Cisowski to tytułowy bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy. Siedemnastoletni uczeń siódmej klasy warszawskiego gimnazjum - jest starszy niż obecni gimnazjaliści z pierwszej klasy, ponieważ przed wojną był inny system edukacji. Pochodzi z rodziny inteligenckiej, jest najstarszym synem spośród pięciorga dzieci lekarza. Adaś posiada jeszcze dwie siostry i dwóch braci. Matka nie pracuje zawodowo, zajmuje się domem i wychowywaniem sporej gromadki. Jak wygląda nasz bohater? Adam to chłopiec o spojrzeniu „spokojnym i przenikliwym" z włosami w wiecznym nieładzie. Z wyglądu „nieco pękaty i nieforemny", ale silny i wysportowany. Adaś jawi się więc jako dobrze zbudowany, wysoki blondyn o sympatycznej twarzy. Nosi przezwisko Szatan, a to za sprawą swej niezwykłej inteligencji, wręcz błyskotliwości. A nadał mu je sam profesor Gąsowski.
Bo też Adaś jest chłopcem myślącym logicznie: odkrył tajny system odpytywania uczniów przez profesora Gąsowskiego (co dziesiąty z listy, np. czwarty, czternasty, dwudziesty czwarty); przewidział też, jak będzie „zmieniony" sposób wywoływania do odpowiedzi (profesor chciał zaskoczyć Adasia tym, że nie dokona zmian, a chłopiec to przewidział). Szatan wywnioskował też, kto zabrał koledze kosztowne wieczne pióro, odkrył tajemnicę pomyłki w sprawozdaniu finansowym szkolnej spółdzielni ( przyczepiła się czarna nitka, która na papierze udawała jedynkę). Nic dziwnego, że profesor wybrał więc Adasia do rozwikłania tajemniczych i groźnych wydarzeń w dworku swego brata. Tutaj chłopiec musiał przechytrzyć tajemniczych bandytów, co mu się oczywiście po wielu perypetiach udaje.
Jednym słowem, interesuje się wszystkim, co wymaga myślenia. Cechuje go erudycja, czyli rozległe wiadomości, oczytanie. Uwielbia zagadki, lubi nawiązywać nowe znajomości, chętnie podróżuje, nawet samotnie.
Oprócz inteligencji odznaczał się sprytem i przebiegłością. Z natury wesoły, odważny, uczciwy i koleżeński, oddany przyjaciel, chętny do pomocy wszystkim znajomym. Bez wahania rezygnuje z wyjazdu nad morze, by pomóc profesorowi, a przy okazji ma nadzieję przeżyć wyjątkową przygodę. Jest dowcipny i bezpośredni, jednak w towarzystwie Wandy, siostrzenicy profesora, wyraźnie się zawstydza, a to dlatego, że zakochał się w dziewczynie. Chłopiec jest także bardzo czuły na krzywdę innych – dlatego całą noc spędza na poszukiwaniu błędu w księgach prowadzonych przez Szostaka. Odznacza się także prawdomównością, potrafi przyznać się do błędu. Gdy afera ze sposobem odpytywania uczniów przez profesora wyszła na jaw , wykazał się ogromną szlachetnością , przyznał się wziął winę tylko na siebie i szczerze żałował swego postępowania. Dzięki umiejętności panowania nad sobą napisał zaszyfrowany list, który przyczynił się do jego ocalenia. Mimo rozwikłania różnych tajemniczych spraw, nie chwali się swymi osiągnięciami, nie uważa się za kogoś wyjątkowego. Podejmuje każde wyzwanie. Dyskretny, potrafi dochować sekretu. Nie doniósł na Staszka Burskiego, że ukradł pióro.
Uważam, że Adaś byłby doskonałym przyjacielem - takim, z którym można by konie kraść. Okazuje się niezawodny w każdej sytuacji jak również odpowiedzialny za każde przedsięwzięcie. W jego towarzystwie nikt się nie nudzi. Jest lubiany przez kolegów i nic dziwnego, wiele razy dał dowód swojej lojalności.