Odpowiedzi

2010-02-26T16:31:40+01:00
HONORE DAUMIER
obraz "KONFERENCJA W LONDYNIE" powstał około roku 1831.
Jego autorem jest francuski malarz, rzeźbiarz i rysownik. Zasłynął głównie jako karykaturzysta i twórca rysunków satyrycznych.

Obraz "Konferencja w Londynie" jest wykonany w technice litografii kolorowanej o wymiarach 225 x 300 mm. Tematyka obrazu związana jest z historycznym spotkaniem dyplomatycznym poświęconym utrzymaniu dotychczasowego porządku politycznego Europy.

Ta praca, jak i cała twórczość Daumiera jest zaangażowana w działalność polityczną, ośmieszająca rząd i poszczególnych urzędników. Daumier również, za obrazę majestatu królewskiej osoby (przedstawił Ludwika Filipa jako gruszkę) został skazany na karę więzienia.

W obrazie użył prostych, zrozumiałych dla wszystkich symboli, osiągając przy tym wielka siłę wyrazu.
Np: WILK - symbolizuje nienasyconą żarłoczność, żądzę mordu, wojnę, agresję , upór; jego przybycie oznaczało złowieszczy omen;

SZCZUR - symbolizuje groźbę, zło, demona, diabła, wrogość, zniszczenie a co najweażniejsze - ZDRADĘ, OSZCZERSTWO, DONOSICIELSTWO, SZPIEGOSTWO.

KOŃ - symbolizuje upór, głupotę, niedoskonałość, omylność

Obraz charakteryzuje syntetyczna, lapidarna (oszczędna) forma, swobodna faktura, ciemny i pełen ekspresji koloryt. A wszystko to składa się na jedyny i niepowtarzalny styl artysty.

W załączniku ten właśnie obraz:)