Odpowiedzi

2010-02-25T20:21:25+01:00
Śniardwy to są mazury

Największe jezioro w Polsce, leżące w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Poprzez cieśninę zwaną "Przeczką" Śniardwy połączone są z jeziorami Bełdany i Mikołajskim, a krótkim kanalikiem z jeziorem Łuknajno.
Od strony zachodniej Śniardwy połączone są z jeziorem Warnołty, a nieco na południe istnieje przewężenie, które otwiera dwie spore zatoki Śniardw - jeziora Kaczerajno i Seksty. Na południe od Sekst wody Śniardw uchodzą Kanałem Jeglińskim do jeziora Roś, które wpada do rzeki Pisy i dalej do Narwi.
W części północno - wschodniej Śniardwy połączone są z jeziorami Tuchlin oraz Tyrkło, a z wschodniego krańca jeziora wypływa kanał Wyszka wpadający do Jeziora Białoławki. Kanał ten stanowi początek szlaku wodnego Śniardwy - Roś.
W południowej części jeziora leżą wyspy: Pajęcza, Czarci Ostrów i połączona groblą z lądem Szeroki Ostrów. Na wyspie Czarci Ostrów znajdują się ślady wzniesionej w latach 1784-1796 twierdzy Fort Lyck.
Na śniardwach istnieje ogromna ilość atrakcyjnych pól namiotowych, ośrodków i portów. Jednak korzystając z uroków tego ogromnego akwenu należy mieć na uwadze zmienność pogody, niewielkie głębokości i istnienie sporej ilości głazów narzutowych, które są niebezpieczne zarówno dla kajakarzy jak i dla żeglarzy. Najwięcej kamieni znajduje się w części południowej i wschodniej, gdzie kryją się często centymetry pod powierzchnią wody.

dodatkowe informacje to ma byś jakiś projekt??

powierzchnia: 10511,59 ha, a wraz ze wszystkimi zatokami ponad 13000 ha
głębokość: maksymalna - 23,3 m, średnia - 5,9 m
dno: piaszczyste, muliste i kamieniste.
rozmiary: długość maksymalna 22,2 km, szerokość maks. 12,4 km
możliwości: żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo, windsurfing i pochodne