Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T20:23:23+01:00
Iemcy (Republika Federalna Niemiec, RFN; do traktatu pomiędzy RFN a Polską Rzecząpospolitą Ludową (1970) w Polsce stosowana była oficjalnie nazwa Niemiecka Republika Federalna, NRF; niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD) – państwo federacyjne położone w Europie, będące członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), G8, ONZ oraz NATO. Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD – Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki.

Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy a Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie a Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów).
2010-02-25T20:34:50+01:00
Czechy - państwo graniczące z Polską od strony północno-wschodniej. W czechach panuje klimat umiarkowany ciepły. Terytorium Czech należy do zlewisk trzech mórz : Północnego, Czarnego, Bałtyckiego. Najdłuższą rzeką Czech jest Łaba (ok. 370km płynie w Czechach). Według danych z 2001r. Czechy zamieszkiwało ponad 10mln ludzi. Stolicą jest Praga. Większość terytorium Republiki Czeskiej zajmują tereny wyżynno-górskie Masywu Czeskiego. W 2004r. Czechy przystąpiły do Unii Europejskiej. Turystyka jest bardzo ważną dziedziną czeskiej gospodarki przynoszącą pokaźne dochody (5,5% PNB). Czechy graniczą z 5 państwami.
1 2 1