Mam na jutro doświadczenie, a jest już na nie za ciemno ;/

Doświadczenie
1.Na dwóch kartkach narysuj identyczne prostokąty
2.Ustaw roślinę doniczkową na nasłonecznionym parapecie
3.Stań naprzeciwko okna. W prostokącie na pierwszej kartce narysuj czarnym mazakiem ułożenie łodygi i liści rośliny
4.Po pięciu godzinach stań w tym samym miejscu i narysuj ułożenie łodygi i liści rośliny w prostokącie na drugiej kartce
5.Złóż obie kartki tak, żeby prostokąty się pokrywały i popatrz na rysunki pod światło.
6.Sformułuj wniosek płynący z doświadczenia i zapisz go w zeszycie ćwiczeń

Mógłby ktoś podać linka do obrazków, jak ta roślina ma się ruszać? Z góry wielkie dzięki

2

Odpowiedzi

2010-02-25T21:04:23+01:00
Niestety nie mam rysunków, ale mogę Ci wyjaśnić o co tutaj chodzi. Jeżeli ustawisz roślinę na nasłonecznionych parapecie i od razu narysuje ułożenie jej liści i łodyg otrzymasz rysunek 1. Po 5 h, znowu wykonując taki rysunek przekonasz się, że ułożenie liści będzie się znacznie różnic. A to z prostego powodu, roślina będzie kierować swe łodygi i liście jak najbardziej do słońca. A to zjawisko nazywa się fototropizmem. Niestety nie mam wyobraźni przestrzennej i nie umiem narysować ani opisać choćby różnic w ułożeniu liści. Może naprowadziłam Cię na dobre rozwiązanie. Daj znać jak poszło. Pozdrawiam!
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T21:13:48+01:00
Mozę linka do obrazka nie dam ale wytłumcze.

To zjawisko nazywa się tropizmem.
Może być dodatnie i ujemne.
Dodatnie kiedy roślina ustawia się w stronę światła ujemne kiedy roślina się odwraca.

Wniosek:
Jeżeli roślina skieruje się do światła.
Roślina wychyliła się w kierunku światła gdyż uaktywniły się w niej hormony zwane auksynami Hormony te wytwarzane są w stożkach wzrostu i powodują szybsze wydłużanie się komórek oraz wyginanie się organu roślinnego w kierunku Bodźca tutaj światła poprzez gromadzenie się go po odpowiedniej stronie pędu. Taki ruch nazywamy tropizmem dodatnim.


Jeżeli w przeciwną:
Roślina odchyliła się od kierunku padania światła gdyż uaktywniły się w niej hormony zwane auksynami. Hormony te wytwarzane są w stożkach wzrostu i powodują szybsze wydłużanie się komórek oraz wyginanie się organu roślinnego w przeciwnym kierunku Bodźca tutaj światła poprzez gromadzenie się go po odpowiedniej stronie pędu. Taki ruch nazywamy tropizmem ujemnym.