Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-26T09:49:42+01:00
Twórcą obrazu zamieszczonego w podręczniku pt. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" był Jan Matejko.Obraz stworzony został w 1862 roku, już po śmierci Kochanowskiego. Autor obrazu chciał pokazać nam smutny nastrój, jaki towarzyszył śmierci owej osoby.
Na pierwszym planie artysta umieścił zmarłe dziecko, w drewnianej i skromnej trumience. Uwagę przykuwa poważna, jakby uśpiona twarz dziewczynki. Śliczną buzię okalają jasne włoski, opadające jakby splotami. Dziewczynka ubrana jest w białą suknię, z szerokimi rękawami. Na piersiach, między malutkimi i delikatnymi rączkami leży krzyż, a w nogach lutnia. Wygląda jakby pogrążona była we śnie, na jej twarzy widnieje spokój. Natomiast twarz ojca jest zmęczona. Ubrany jest w czarny żałobny strój. Gdy na nich patrzymy widzimy, że to ich ostatnie pożegnanie. Drugi plan jest bardzo ubogi, przedstawia ciemny pokój. W tle dostrzegamy biblioteczkę z książkami, obraz Matki Bożej z Jezusem oraz świece jako jedyne źródło światła.
Barwy użyte do przedstawienia postaci są bardziej wyraziste niż reszta obrazu, światło także skierowane jest na nich. Dzieło zmusza odbiorcę do przemyśleń nad życiem i jego końcem, który przychodzi często, niespodziewanie i zaskakująco.
_______________________________________________
Pozdrawiam
Liczę na najlepszą : )
27 4 27
2010-02-26T10:00:41+01:00
Obraz Jana Matejki pt: ,,Kochanowski nad zwłokami Urszulki,, pochodzi z epoki romantyzmu. Przedstawia pisarza Jana Kochanowskiego pochylonego nad ciałem najukochańszej jego córeczki Urszulki To właśnie jej Kochanowski poświęcił cały cykl trenów. Kochanowski żegna się z córką obejmując jej małe ciało i składając pocałunek na jej bladym czole. Urszulka ubrana jest w białą sukieneczkę, w ramionach obejmuje krzyż, Kochanowski zaś odziany jest w czarny żupan.
Obraz utrzymany jest w tonacji ciemnej. Dominuje tu kolor szary, oraz bladość innych barw. Wyraża smutek, żal oraz cierpienie po zmarłej, bliskiej sercu osobie.
Jan Matejko ukazał nam na tym obrazie ból i cierpienie. Pokazał nam pożegnanie najukochańszej na świecie małej osóbki - Urszulki.

Dostałam za to z WOK-u 5-
17 3 17