Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-26T16:02:24+01:00

Pytanie, które dzisiaj zadaje sobie setki historyków, to dlaczego Napoleon upadł? Był wielkim wodzem, nic nie zapowiadało jego wielkiej klęski.
Przez pierwsze lata XIX w. prowadził udane kampanie wojenne: zwyciężył pod Austerlitz, Marengo, Hohenlinden, Jeną itd. Mógłbym wymieniać w nieskończoność. W 1807 r. udało mu się utworzyć nawet księstwo Warszawskie. Jednak w 1812r. podjął decyzję o wyprawie na Moskwę, tą, którą jak dotąd zdobyli tylko Polacy w pierwszych latach XVIIwieku. Napoleon śmiem twierdzic, że po raz pierwszy nie popisał się inteligencją i nie przewidział ogromnych mrozów jakie panują w Moskwie do tego wziął mały prowiant. Niestety pomimo tego, że zdobył Moskwę to nic z niej nie zdobył bo wszystko zostało spalone przed miejscowych, a Rosjanie wciągali Bonapartego w głąb swojego kraju. Car Rosji – Aleksander I nie miał zamiaru kapitulować i Francuz musiał zawracać. Podczas tej kampani stracił większość swojego wojska, największą stratą była śmierć cesarskich wiarusów, którzy byli w stanie pójść za Napoleonem w ogień. Po nieudanej kampanii moskiewskiej rozpoczął się początek końca małego kaprala. W roku następnym bez swoich najlepszych oficerów, których ciała zostały w Rosji przegrał pod Lipskiem Został przez to zesłany na Elbę, wrócił prędzej niż przewidywano. Jednak, kiedy chciał odzyskać władzę poniósł klęskę pod Waterloo w efekcie został zesłany na wyspę św. Heleny, gdzie w 1821r. zmarł.
Kto wie, gdyby Napoleon nie był tak zachłanny i zaborczy to nie skończył by swojego żywota przedwcześnie? Niepotrzebnie pchał się do Rosji, którą jest sztuką zdobyć z racji panowania tam „Dziadka Mroza”, dla przykładu, kiedy Hitler przegrał walkę o Moskwę, jego losy także zaczęły się psući także poniósł klęskę. Bonaparte w ówczesnej Europie miał wielu wrogów, nienawidzili go w: Anglii, Rosji, Hiszpanii, Austrii, czy Prusach. Przetrzymał 6 , czy 7 koalicji antyfrancuskich, które zwrócone były przeciwko niemu, ponadto wyszedł z nich zwycięsko. Niestety kolejnego sojuszu wrogów nie przetrzymał. Nie mógł znaleźć umiaru w swoich ambicjach, trudno uwierzyć, że gdyby udało mu się zdobyć Moskwę, to praktycznie zająłby całą Europę, a trudno kierować tak dużymi terytoriami.
1 1 1