Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-26T19:42:04+01:00
Płazy część życia spędzają w wodzie, a część na lądzie. Dlatego te zwierzęta się nazywa zwierzętami dwuśrodowiskowymi albo ziemnowodnymi. Na lądzie żyją głównie w miejscach wilgotnych. Można je spotkać wśród zarośli, zwykle w pobliżu rzek i jezior. Wyróżnia się trzy grupy płazów: beznogie, żyjące tylko w tropikach, bezogonowe i ogoniaste.
Płazy są zmiennocieplne, dlatego najwięcej gatunków tych zwierząt żyje w klimacie gorącym. W klimacie umiarkowanym, gdy temperatura jest zbyt niska, zapadają w stan odrętwienia - hibernację. Znacznie zmniejsza się wtedy tempo ich przemiany materii. Dorosłe płazy są drapieżnikami, które zjadają ogromną liczbę owadów i ślimaków. Polując na szkodniki upraw, takie jak stonka ziemniaczana, odgrywają znaczącą rolę w ochronie roślin. Są też wskaźnikami środowiska. Pochłaniają przez skórę szkodliwe substancje z otoczenia, dlatego ich zła kondycja jest dala ludzi sygnałem zanieczyszczenia środowiska.
Płazy mają wiele cech, dzięki którym mogą żyć na lądzie, jak i w wodzie. Ich skórę pokrywa śluz , pełniący podwójną funkcję: umożliwia wymianę gazową i zmniejsza opór ciała podczas pływania.
Skóra płazów jest cienka i zawiera liczne, drobne otworki, tak zwane pory. Powietrze i woda przenikają przez nie do wnętrza ciała. Dzięki porom płazy nie muszą pić wody - pobierają ją przez skórę. Kiedy zwierzę przebywa na słońcu, woda paruje porami, co grozi wyschnięciem ciała. Dlatego płazy prowadzą najczęściej nocny tryb życia.
W skórze płazów znajdują się komórki barwnikowe. Kolor ich ciała zależy od środowiska życia. Na przykład gatunki żyjące w wodzie, wśród przybrzeżnych roślin, są zielone.
Płazy mają doskonale wykształcone narządy zmysłów. Najważniejszą funkcję pełni u nich wzrok. Widzą jednakowo dobrze w środowisku wodnym, jak i lądowym. Nie dostrzegają nieruchomych obiektów, dlatego poruszająca się ofiara natychmiast zwraca ich uwagę. Powieki chronią ich oczy przed wysychaniem i urazami. Płazy mają też dobry słuch. Ich błona bębenkowa odgrywa rolę wzmacniacza fal dźwiękowych docierających do zwierzęcia. Wiele płazów potrafi wydawać dźwięki. Dzięki tej umiejętności mogą kontaktować się z innymi osobnikami.

Pozdrawiam i liczę na naj!
12 4 12