Odpowiedzi

2010-02-26T22:10:04+01:00
Http://www.sciaga.pl/tekst/102337-103-oswiecenie-w-polsce-i-na-swiecie
Wszystko tu masz ;)
Jak chcesz jakieś konkretne informację to pisz - poszukam :)
10 5 10
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-26T22:45:13+01:00
Http://zadane.pl/wypracowanie/Referat_Oswiecenie-3588
radze skorzystać z tego jeśli mój referat się nie spodoba


Oświecenie
Po niemiecku nazywa się ,,Aufklarung,,-rozjaśnienie.Po francusku ,,Le siecle de lumieres,,-wiek świateł .W Polsce-oświecenie .Za każdym razem nazwa tej epoki kojarzy się ze swiatlem .I słusznie.Światła rozbłysły w wielu umysłach tego czasu.Mamy wiele wynalazków,wytężamy umysł ,żeby zrozumieć ,wszystkie zasady rządzące światem .
Górą rozum
Rozum to najlepsze narzędzie do poznania świata.Racjonaliści tak bardzo zaufali umysłowi ludzkiemu ,że twierdzą ,iż wszystkie zjawiska da się rozumowo wytłumaczyć .Cały wszechświat można poznać do końca i mądrze go ukształtować .Zgodnie z hasłem epoki -miej odwagę posługiwać się rozumem.
Czas eksperymentów
Aby zrozumieć naturę świata ,trzeba eksperymentować-to podstawowe założenia empiryzmu (od greckiego empeiria-doświadczenie ).Wiedzę o świecie pomagają zdobyć coraz precyzyjniejsze urządzenia :teleskopy ,mikroskopy,zegary,kalkulatory-oczywiście sterowane ludzkim rozumem ,Doświadczenia z różnych dziedzin przyczyniają się do klasyfikacji nauk.Od tej chwili następne pokolenia będą uczyć się biologii,botaniki,anatomii,chemii.Dzięki eksperymentom w oświeceniu udało się nam też wznieść w górę -do epoki samolotów jeszcze nam daleko,ale prócz ptaków na niebie widać balony .
Bóg
Nie był już tak jednoznacznie pojmowany jak w poprzednich epokach.Rozwój nauki,wiara w postęp cywilizacji powodują,że ludzie wobec wiary przyjmują postawę niewiernego Tomasza.Nie uwierzę póki nie zobaczę.Nie uwierzę,póki nie sprawdzę.Nie uwierzę ,póki nie znajdę dowodów-powiadają .Niektórzy twierdzą ,że Bóg to stwórca wszechświata,inni sądzą ,że Boga nie ma (ateiści ).
Wielka encyklopedia
Rozwój nauki rodzi potrzebę uporządkowania całej wiedzy o świecie zdobytej przez człowieka. Służyć temu ma Encyklopedia,czyli słownik rozumowany nauk,kunsztów i rzemiosł.To monumentalne wydawnictwo powstawało przez ponad ćwierć wieku .Grupkę wybitnych naukowców ,do których należeli m.in.matematyk Jeab d'Almbert i pisarz Denis Deiderot,nazwano encyklopedystami .
Wielka rewolucja Francuska
Rok 1789.Francuzi jako pierwsi występują przeciw władzy królewskiej,arystokracji i niesprawiedliwości społecznej.Mieszkańcy Paryża zdobywają Bastylię i ruszają do ataku .Swoich królów i ich zwolenników posyłają na szafot.Rewolucjoniści na znak nowych czasów przypinają trójkolorową kokardę-kolor niebieski oznacza sprawiedliwość,czerwony-odwagę,a biały -czystość .W Deklaracji praw człowieka i obywatela ogłaszają nowe prawa.To tam zawarte sa przełomowe słowa ,dzięki którym rodzi się demokracja :,,Wszyscy ludzie rodzą się i umierają wolni i równi wobec prawa ,,.Rewolucja poszerza się -za broń chwytają chłopi w całym kraju.po tych wszystkich krwawych wydarzeniach następuje epoka Napoleońska .
Narodziny powieści
W Europie modny staję się całkiem nawy gatunek -powieść.Występuje w trzech odmianach:obyczajowej,utopijnej i awanturniczej.Powieść ma dostarczyć przykładów ,jak żyć,jakimi zasadami się kierować ,jak powinny wyglądać:idealne państwo,społeczeństwo,rodzina.
Mieszczanie
Rosną w siłę .Pracują,handlują ,uprawiają rzemiosło-zdobywają pieniądze ,które potrafią pomnażać
Klasycyzm
Przejadły się już bogate barokowe formy ,rokoko i przepych .Czas wrócić do klasycznych wzorców.W sztuce trochę spokoju .
Narodziny prasy
3 1 3