Odpowiedzi

2010-02-27T09:10:50+01:00
Choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

ZAPOBIEGAĆ:
*Chodząc do lasu zakładać bluzki z długim rękawem, długie spodnie oraz kapelusz

*Chodząc do lasu używać spreju/ kremu przeciw kleszczom.
6 3 6
2010-02-27T09:21:22+01:00
Kleszcze przenoszą pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące choroby ludzi:
tzw. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, erlichiozę, babesjozę, gorączkę Q,
gorączkę plamistą Gór Skalistych, dur powrotny. Te same gatunki kleszczy mogą również
przenosić pierwotniaki lub bakterie powodujące zachorowania zwierząt, m.in. gorączkę
teksańską, hemoglobinurię europejską, gorączkę wschodniego wybrzeża Afryki, teileriozy,
anaplazmozy.
Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy kleszcza oraz jego gruczoły ślinowe i stąd nawet
krótkie przebywanie w skórze może się zakończyć zakażeniem. Źle wyjmowany, podrażniony,
zwraca zawartość swojego przewodu pokarmowego wprost do krwi człowieka razem
z bakteriami.
Do zakażeń dochodzi podczas ssania krwi wkłutego zarażonego kleszcza. Oczywiście mogą to być także przypadkowo krętki borelii. Borelioza nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka, musiałaby zaistnieć sytuacja, która doprowadziłaby do zakażenia krętkami żyjącymi na obrzeżach zmian skórnych rumienia wędrującego. Można zapobiegać rożnymi środkami na kleszcze komary i inne owady , można je kupić praktycznie wszędzie , ale można tez się na kleszcze zaszczepić w przychodniach .
5 3 5
2010-02-27T15:02:09+01:00
Najbardziej rozpowszechnioną, przewlekłą chorobą roznoszoną przez kleszcze jest borelioza. Wywołują ją bakterie zwane krętkami Borrelia, szacuje się, że ich nosicielem może być co piąty kleszcz. Charakterystycznym objawem pierwszego etapu rozwoju boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Na początku ma on powierzchnię ok. 2 cm. W miarę upływu czasu rozszerza się pierścieniowo, w końcu blednie pośrodku i zanika. Zanik rumienia nie oznacza jednak zawsze końca choroby. Dlatego w razie jego wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Drugą fazę choroby charakteryzuje rozwój objawów skórnych oraz ostre zmiany zapalne narządów, w tym stawów, serca, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Trzeci etap boreliozy może trwać od roku do kilkunastu lat od zakażenia. Występują wówczas przewlekłe zmiany skórne, ciężkie zmiany zapalne stawów, a także zapalenia mózgu
i opon mózgowo-rdzeniowych. Nierozpoznana i nieleczona borelioza zagraża licznymi niebezpiecznymi powikłaniami. Kobietom w ciąży grozi nawet poronieniem i uszkodzeniem płodu.
Do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na boreliozę. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest stosowanie repelentów (OFF!, Autan) i zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas przebywania na terenach szczególnie zagrożonych kleszczami.
3 5 3