1.Ciekawostki związane z ptakami.
2. Napisz , czym różnią się pisklęta gniazdowników od piskląt zagniazdowników
3.Przyroda dla klasy szóstej zeszyt ćwiczeni 2 nowa era zad 22 strona 18
4. Przysłowia co to znaczą -Jedna jaskółka nie czyni wiosny -kruk krukowi oka nie wkole - od starych kroków młode uczyć się krakały- Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu

2

Odpowiedzi

2010-02-27T09:20:30+01:00
1
Ptaki podczas toków chętnie obdarowują się prezentami.
- Kukułka amerykańska - samica jest karmiona w czasie kopulacji,
- Kukułka szponiasta - samica jest karmiona po kopulacji,
- Kukułka Cuculus canorus - samiec daje budulec na gniazdo (chociaż jest pasożytem gniazdowym) lub upolowanego owada,
- Jemiołuszka Bombycilla garrulus - daje jagody
- a Rybitwa rybę

Żołny Merops apiaster o tym czy są samcami, czy samicami dowiadują się podczas zalotów. Od 10 do 14 dni razem kopią 2 metrową norkę, potem kopulują.

U kuropatwy skalnej Alectoris graeca (Apeniny, Bałkany) jest równouprawnienie - samica wygrzebuje dwa dołki gniazdowe, do każdego składa 9 - 15 jaj, potem pojawia się kogut i przejmuje wysiadywanie w jednym dołku, w drugim wysiaduje samica. Brak dymorfizmu płciowego. Po wykluciu łączą się.

2 piskleta gniazdowników sa małe, nieporadna elepe, całkowicie zdane na rodziców
Piskleta zagniazdowników sa samodzielne, od razu p wykluciu pływają ( sa to ptaki wodne) np łabedzie

4
Jedna jaskółka nie czyni wiosny
Znaczenie przenośne: jeśli uda się cokolwiek tylko raz, to nie znaczy, że będzie się miało od razu doskonałą opinię. Na przykład jeśli przygotowałeś się do lekcji starannie i dostałeś świetną ocenę, ale niestety, robisz to sporadycznie, to nie znaczy, że od razu będziesz miał opinię prymusa

-kruk krukowi oka nie wkole -osoby znające się, zaprzyjaźnione i podobne do siebie nie będą robiły sobie krzywdy
- od starych kroków młode uczyć się krakały-naśladowanie innych
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu= lepsze coś, co jest niedoskonałe, ale pewne, dostępne niż niedostępny ideał
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T09:25:41+01:00
1.Ciekawostki związane z ptakami:

# Gniazdo bociana białego może mieć do 2 metrów średnicy i ważyć do 500 kg.

# Pingwin cesarski to rekordzista wśród zwierząt nurkujących w wodzie. Niektóre osobniki tego gatunku obserwowano na głębokości 380 metrów i potrafiły one pozostać pod wodą do 18 minut.

# Wzrok sowy - płomykówki jest około 100 razy ostrzejszy od ludzkiego.

# Kukułka z wyglądu przypomina nieco ptaka drapieżnego (krogulca). Wskutek tego małe ptaki na jej widok wypłaszają się z gniazd. Kukułka dostrzega to i może dzięki temu podrzucić do gniazda ofiary swoje jajko.

# Głuszce i cietrzewie mogą sporadycznie krzyżować się dając potomstwo. Mieszaniec nazwywa się skrzekot. Jest bezpłodny i cechuje go wysoki poziom agresji.

# Niektóre ptaki, np. drozdy czy sójki uprawiają tzw. mrówkowanie. Siadają wtedy w pobliżu mrowiska, rozkładają skrzydła i pozwalają mrówkom chodzić po ich ciele. Nie jest jasna przyczyna tego zachowania. Może to być albo próba usunięcia zewnętrznych pasożytów albo załagodzenia bólu związanego ze wzrostem piór.

# Ibis czczony - jeden z gatunków ibisa, był w starożytnym Egipcie otoczony kultem. Był on symbolem boga Thota - patrona pisarzy i mądrości.

# Afrykańska czapla czarna polując na płytkiej wodzie rozkłada swe skrzydła na kształt parasola. Rzucają one wtedy na wodę dużo cienia, co pomaga czapli w dostrzeganiu ryb.

# Kruki to ptaki długowieczne. Niektóre osobniki dożywają wieku 70 lat.

# Ojczyzną hodowanych dla ozdoby w ogrodach i parkach pawi są Indie. Ptaki te potrafią umiejętnie zabijać jadowite kobry.

# Sokół potrafi dostrzeć ofiarę z wysokości nawet 300 metrów. Jednak tylko 20% jego pikowań kończy się sukcesem.

# Wszystkie gatunki sów nie potrafią same budować gniazd. Korzystają więc one albo z gniazd innych ptaków albo z budek lęgowych.

# Pustułka zmienia strategię polowania ze zmianami pór roku. Latem poluje wypatrując zdobycz z powietrza, a zimą - gdy trzeba oszczędzać energię - poluje z zasadzki.

# Skrzypłocz, należący do gromady staroraków, jest przykładem gatunku silnie konserwowanego ewolucyjnie. Budowa skrzypłoczów pozostaje praktycznie niezmieniona od 300 milionów lat.

2. Gniazdowniki to ptaki których pisklęta po wykluciu są niezdolne do samodzielnego życia i rodzice muszą ciągle się nimi opiekować, natomiast Zagniazdowniki to patki których pisklęta po wykluciu są zdolne do samodzielnego życia, potrafią same o siebie zadbać i nie potrzebują rodziców.

3. Niestety nie mam tych ćwiczeń.

4.
* Jedna jaskółka nie czyni wiosny - jeśli uda się cokolwiek tylko raz, to nie znaczy, że będzie się miało od razu doskonałą opinię.

* kruk krukowi oka nie wkole - osoby znające się, zaprzyjaźnione i podobne do siebie nie będą robiły sobie krzywdy

* od starych kruków młode uczyć się krakały - naśladowanie innych

* Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu - lepsze coś, co jest niedoskonałe, ale pewne, dostępne niż niedostępny ideał

6 4 6