Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T11:03:55+01:00
Kora nadnerczy wydziela niezbędne do życia hormony steroidowe, które można podzielić na trzy główne typy:

=Mineralokortykosteroidy, działające przede wszystkim na gospodarkę minerałami, a zwłaszcza na transport komórkowy elektrolitów,
szczegołnie wazne sa tu jony ca 2+

=Glikokortykosteroidy, wywierające wpływ głównie na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów,
steruje gosporadka cukrów , działa tu przede wszystkim kortyzol

=Hormony androgenne, wykazujące u mężczyzn podobne działanie jak testosteron, a u kobiet będące ważnym prekursorem estrogenów w okresie pomenopauzalnym.

= aldosteron i kortyzol, są ważnymi życiowo hormonami kory nadnerczy.
45 3 45
2010-02-27T14:00:12+01:00
Adrenalina- kontroluje przemianę sacharydową, przenosi bodźce autonomicznego układu nerwowego do tkanek.
noradrenalina- uwalniana jest podczas stymulacji nerwowej lub przez działanie leków. powoduje podwyższone ciśnienia tętniczego krwi, głównie poprzez skurcz drobnych tętniczek oporowych, w ten sposób podwyższa całkowity opór łożyska naczyniowego i zwiększa stężenie glukozy. Używana jest w leczeniu poważnej niewydolności krążenia.serotonina-hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, pobudza wydzielanie wody i elektrolitów w jelitach oraz wpływa na ich perystaltykę, jest również neurotransmiterem odpowiedzialnym za skurcz mięśnie małych tętniczek.dopamina- neuroprzekaźnik, związek pośredni przy powstawaniu adrenaliny. W mózgu istnieją specjalne komórki nerwowe, które za pośrednictwem dopaminy przekazują impuls nerwowe.

15 5 15
  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T16:11:51+01:00