Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T11:17:31+01:00
Wielki Post – czas pokuty, przygotowujący do przeżycia jednych z największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocy. Obejmuje on okres liczony od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Tradycyjnie Wielki Post określany bywa jako czterdziestodniowy (łac. Quadragesima), choć w rzeczywistości obejmuje 46 dni kalendarzowych.

W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III wieku poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku, na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został przedłużony do czterdziestu dni.


W VII wieku, Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, ich początek przypadał na środę. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowę popiołem.


Papieżowi św. Grzegorzowi I Wielkiemu przypisuje się wprowadzenie okresu przygotowującego do Wielkiego Postu - Przedpościa (Czasu Siedemdziesiątnicy), rozpoczynającego się na dziewięć tygodni przed Wielkanocą i obejmującego trzy kolejne niedziele przed Środą Popielcową: Niedziela Siedemdziesiątnicy (zwana także Niedzielą Starozapustną), Niedziela Sześćdziesiątnicy (zwana także Niedzielą Mięsopustną) i Niedziela Pięćdziesiątnicy (zwana także Niedzielą Zapustną). Aktualnie Przedpościa nie obchodzi się.


Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa.

o to chodziło ? na wikipedii znajdź.

9 4 9
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T12:44:54+01:00
Gorzkie zale naborzeństwo które powstało przy kosciele św. Krzyza w Warszawie 1707r.Składa sie z nastepujących piesni:
- pobudka
- hymn
- lament duszy nad cierpiacym Jezusem
- rozmowa suszy z Matką Bolesną

Tridum paschalne(wielki Czwartek, wielki Piątek, Wielka Sobota)
Wielki Czwartek- pamiatka ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa
Wielki Piątek - pamiątka męki i smierci Chrystusa
Wielka sobota- adoracja Krzyża i czuwanie przy Grobie Pańskim
3 3 3