Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T15:13:48+01:00
Las Katyński jest zalesionym terenem niedaleko Gniezdowa, wioski położonej w Rosji, niedaleko Smoleńska, gdzie w 1940 na rozkaz Stalina NKVD zastrzeliło i pochowało ponad 4000 Polaków, którzy byli wzięci jako jeńcy we wrześniu 1939 roku.

W 1943 Niemcy ekshumowali zabitych Polaków i oskarżyli o to Sowietów. W 1944 po odzyskaniu okolic Katynia, Sowieci znowu ekshumowali ciała zabitych i oskarżyli o to Niemców. Reszta świata, jak zwykle była po obu stronach.

W 1989, po upadku potęgi sowieckiej, Gorbaczew wreszcie przyznał, że to NKVD wykonało egzekucję Polaków i potwierdził dwa podobne miejsca do tych koło Katynia. Rozkaz Stalina z marca 1940 aby zastrzelić około 25,700 Polaków zostało też ujawnione po upadku Sowietów. To zabicie Polaków w czasie 2 wojny często jest nazywane Masakrą Katyńską lub zbrodnia Katynska. .

Głównym celem tej strony jest nawiązanie kontaktu z osobami zainteresowanymi zbrodnia Katynska.

Ja jestem historykiem Katyńskim, mieszkającym w Nowej Zelandii. Byłem w Rosji w Lesie Katyńskim dwa razy i również we wiosce Ymok, niedaleko Tvera, na północ od Moskwy, gdzie również są pochowani Polacy, ofiary zbrodni Katyńskiej. Interesują mnie wszystkie okoliczności zbrodni Katynskiej.

W tym momencie pragnę ustalić, czy ciała Polaków pochowanych w Katyniu nadal się tam znajdują, czy zostali usunięci przez władze sowieckie. Moje zapytania pozostały bez odpowiedzi.

Chętnie rozważę inne możliwości, ale wydaje mi się, że ciał Polaków już tam nie ma. Mój artykuł 'Sowiecka dziura w pamięci', mówi dlaczego. Byłem na uroczystości w Lesie Katyńskim w 1995 gdzie zaproponowano stały pomnik, niezależnie od tego, czy zwłoki tam się jeszcze znajdują, czy są gdzie indziej, np. w Dnieprze od 1944, dzięki Stalinowi, po sprawozdaniu Burdenki.

Katyń jest tematem wzbudzającym wiele głębokich uczuć. Jest wiele teorii co się stało, jak i dlaczego. Są też tacy którzy twierdzą, że to się nie wydarzyło, a jeżeli to zrobili to Naziści. Jeżeli śledzisz temat Katynia, to wkrótce zauważysz jaka jest ilość opinii, dat, nazw i innych faktów na ten temat w sieci i w druku. Tak jak często w życiu i w historii człowiek wierzy w to co sobie wybierze. Ja w tym miejscu wyrażam moją opinię i zachęcam innych do tego, Jeżeli ktoś ma sprzeczne poglądy na tę sprawę, to proszę otwórzcie swoją stronę i dajcie mi adres.

Antysemityzm, (wielu zabitych w Katyniu była Żydami), chwała potęgi Sowieckiej, (jaka by tam była), zaprzeczenie współpracy sowiecko niemieckiej albo zaprzeczenie rzezi sowieckiej, jeżeli majom nawet mieć gdzieś miejsce, to nie tutaj. Jeśli to jest twoim zainteresowaniem, zacznij własną witrynę, najlepiej jak najdalej odemnie.

Mam okienko na świat, jeżeli historia jest też twoim konikiem, inne rzeczy od Katynia są moimi zainteresowaniami, takie jak traktat w Rapallo (kooperacja Niemiec i Zw. Radzieckiego w latach 20 i 30), masakra rosyjskiego wojska we Francji, kiedy się zbuntowali przeciw wojnie pierwszej światowej. Artylerzystą w tej zbuntowanej jednostce był przyszły sowiecki marszałek Malinowski.


2.
W ostatnich latach wiedza u ludobójstwie i cierpieniach w ZSRR stała się częściej dyskutowanym tematem w Zw. Radzieckim. Ludzie tam żyjący musieli dawać sobie radę z wiadomościami o czystkach, Gulagach, tajną policją, masowych grobach w Kuropartach, Połtawie, Kołymie, Leningradzie itp. itd. Z chwilą pojawienia się głasnostii przychodzi ciężar dopasowania tych wiadomości do codziennego życia w taki sposób aby uczynić sprawiedliwość zarówno zmarłym jak i żyjącym.

Zbrodnia Katynska jest inna. Katyń to było przemyślany z zimną krwią mord jeńców z innego kraju, bez przestrzegania żadnej konwencji. Katyń miał się przyczynić do umocnienia władzy sowieckiej w Polsce.

Druga wojna światowa była niszczycielska zarówno dla Polski jak i dla Zw. Sowieckiego. Zanim się skończyła w obu krajach olbrzymie połacie były kompletnie zniszczone, ludność zdziesiątkowana. Ludzie zapłacili życiem za miejsce swojego urodzenia.

Poczynając od 17 września 1939 tysiące Polaków było wywiezionych do Rosji. Wielu znikło, większość teraz gdzieś pogrzebana i zapomniana.

Los niektórych jest znany. Np. 3,000 umarło w kopalniach miedzi w sierpniu 1940. Około 4,500 jest pochowanych w Katyniu a około 10,000 pochowanych w Kalininie i Charkowie.

Z oryginalnych 8 grobów w Katyniu w 1943 ekshumowano zwłoki z 7 i pochowano w mniejszych grobach po identyfikacji, gdzie to było możliwe i religijnym nabożeństwie.

Ja uważam, że to nie jest słuszne, że ofiary Stalina pozostają w sowieckiej ziemi. W dodatku jeżeli się weźmie pod uwagę, że to są oni pochowani na terenie placówki KGB. Rodzinom Polaków zamordowanych w Katyniu należy sie memoriał na ziemi Polskiej, z tyloma ciałami zamordownaych Polaków jak to jest praktyczne.

Wraz z ostatnimi zmianami w stosunkach polsko sowieckich jest teraz możliwy powrót polskich zmarłych do ojczyzny.

Repatriacja ósmego grobu może być dokonana zupełnie małym kosztem. Około 120 ludzi pochowanych w małym grobie około 5 m długim 2 m szerokim nie było dotychczas ekshumowanych. Grób został otworzony w czerwcu 1943, zidentyfikowano około 13 zwłok w letnich ubraniach i potem grób został ponownie zamknięty. Gdyby ta repatriacja się udała, można by pomyśleć o przywiezieniu pozostałych Polaków, zaginionych w tym samym czasie.

Znam burzliwą historię i wiem jakie były stosunki pomiędzy Polakami i Rosjanami i za cara i za Sowietów. Słyszę ludzi, którzy będą mówić, że Polacy to jedni z wielu narodów, które ucierpiały w czasie wojen i tyranii despotów. Wiem o stratach jakie poniósł Zw. Sowiecki w czasie 2 wojny światowej, pamiętam Rosjan zabitych w podejrzanych okolicznościach w Courtine, we Francji.

Ale pamiętam także, że 22 % Polaków zostało zabitych, czy zamordowanych przez najeźdźców ze Wschodu i Zachodu w czasie 2 wojny światowej.

Repatriacja Polaków z Katynia byłaby w małym stopniu okazaniem zrozumienia i współczucia. Katyń jest przykładem hipokryzji, dwulicowości i machinacji w międzynarodowej polityce. Jest podręcznikiem cynicznej manipulacji, zatajenia prawdy, zniszczenia moralności ludzkiej w celu osiągnięcia absolutnej władzy. Skandaliczna ilustracja otwartego i zamaskowanego poparcia innych narodów, z niewiadomych powodów będących w zmowie.

Można dyskutować, że polityka jest o realności a nie o moralności. Odpowiedź Aliantów na oskarżenie przez Niemców Zw. Sowieckiego o masakrę Katyńską jest zrozumiałe. Ale usiłowanie, aby nie znaleźć prawdy w tej sprawie to już bardziej ciekawa i zawiła historia. Polityczna realność danych czasów przeważa fakty, które w innych okolicznościach miałyby inny wydźwięk. Zachowanie Aliantów w sprawie tragedii Katyńskiej może być zrozumiałe do czasu Norymbergii. Ale po procesie norymberskim i podczas zimnej wojny usiłowanie ukrycia tej zbrodni przyczyniło się tylko do przedłużenia potęgi sowieckiej.

Coraz więcej informacji jest na ten temat i wydaje się fascynujące odkrycie ukrytych lojalności i przemilczeń które wywarły wpływ w zmaganiu się Zachodu z Sowietami.

Jeżeli akceptujemy stałe szukanie i karanie przestępców Nazistowskich Niemiec, to dlaczego przemilczamy zbrodnie Katynia i pobliskich okolic6 3 6