Odpowiedzi

2009-10-18T18:11:44+02:00
Żelazo jest składnikiem mineralnym niezbędnym dla naszego życia. Najbogatszym źródłem żelaza w diecie jest czerwone mięso, duże ilości znajdują się również w tłustych rybach, mięsie kurczaka i indyka, niektórych orzechach, nasionach, suszonych owocach, ciemnozielonych warzywach i wzbogacanych płatkach śniadaniowych.
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że 600-700 milionów ludzi na świecie cierpi na niedobory żelaza, głównie na obszarach, gdzie występują niedostatki żywności, szczególnie w krajach rozwijających się. Podczas gdy głównym powodem utraty żelaza wśród mieszkańców tych krajów są choroby pasożytnicze, to w Europie Zachodniej niedobory są skutkiem niewystarczającego spożycia tego składnika mineralnego w codziennej diecie.

Niewystarczające spożycie żelaza odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Jest niezbędne do prawidłowego wytwarzania hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi) i dostarczania tlenu wszystkim komórkom organizmu. Pierwszym objawem zbyt niskiego spożycia żelaza jest osłabienie i zmęczenie. W grupie ryzyka utraty zapasów żelaza i wystąpienia objawów niedoboru są kobiety i dziewczęta, jedzące małe ilości mięsa, drobiu i ryb a szczególnie całkowite wegetarianki.

Rozpoznanie niedoborów żelaza

Uczucie ciągłego zmęczenia i bladość twarzy, to objawy, które mogą świadczyć o zbyt małej ilości żelaza w diecie, prowadzącej do niedoborów. Aby potwierdzić to przypuszczenie, lekarz powinien zlecić badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Wyniki pozwolą stwierdzić czy istnieje ryzyko niedoboru czy już zaawansowana anemia.

Niektóre produkty będące dobrym źródłem żelaza

Produkt Porcja Ilość żelaza
Chuda wołowina 150g 6mg
Gotowana fasola 200g 5mg
Sardynki w konserwach 100g 5mg
Płatki śniadaniowe 30-45g 4mg
Suszone figi 4 3mg
Mięso indyka (ciemne) 120g 2mg
Ziarno sezamu 20g 2mg
Świeże zielone warzywa 90g 1mg


Przyswajanie żelaza
W układzie trawiennym człowieka przyswajane jest około 25% żelaza z mięsa, ryb i drobiu. Przyswajanie żelaza z płatków zbożowych, warzyw i owoców jest znacznie mniejsze. Absorpcję z tych produktów można zwiększyć jedząc w tym samym posiłku:
witaminę C w owocach cytrusowych, jagodach, kiwi, papryce, ziemniakach
fruktozę w owocach i sokach owocowych
białka mięsa i ryb
Niektóre produkty zmniejszają przyswajanie żelaza. Starajmy się nie łączyć ich z produktami bogatymi w żelazo. Są to :
jajka
otręby
herbata.

GDZIE WYSTĘPUJE WITAMINA PP

Witamina PP (Niacyna) należy do witamin powszechnie występujących w świecie roślin i zwierząt. Najwięcej jej znajduje się w wątrobie, mięsie, rybach, orzechach oraz ziarnach zbóż. W żywności niacyna występuje w postaci kwasu nikotynowego i jego amidu. Kwas nikotynowy znajduje się w większej ilości produktów pochodzenia roślinnego. Należy pamiętać, że niacyna powstaje także z zawartego w produktach tryptofanu (z 60 mg tryptofanu powstaje 1mg niacyny).

Najmniejsze ilości witaminy (poniżej 0,5 mg w 100g) zawarte są w mleku i przetworach mlecznych, jajach, niektórych warzywach (cebula, kapusta biała, marchew) i owocach (gruszka, jabłka, pomarańcze, truskawki).
3 4 3