PROSZE WAS O KROTKIE ODPOWIEDZI ALE NIE ZA KROTKIE TAK Z 4 LINIJKI I STYKNIE
1.Las jako ozdoba krajobrazu
2.produkcja tlenu przez las
3.las jako magazyn wody
4.las jako ochrona przed powodziami
5.las jako ochrona przed wiatrem
6.las jako schronienie dla zwierząt
7.znaczenie lasu dla człowieka
a)drewno
b)zioła
c)leki
d)rekreacja
e)ozdoba krajobrazu

2

Odpowiedzi

2010-02-27T15:57:07+01:00
1. Las jest głównym elementem krajobrazu zarówno w górach i nad morzem. Lasy tropikalne są jak prawdziwe dzieło sztuki.
2. Ponieważ drzewa są głównym producentem tlenu lasy są bardzo ważne. Gdyby zostały wycięte pojedyncze drzewa nie starczałyby dla całej ludzkości.
3. W lasach są drobne strumyki ale również drzewa z swych korach i korzeniach mają wielkie zapasy wody.
4. Lasy mają wielkie znaczenie w ochronie przed powodziami. Woda w częsci wsiąka w ziemię. Korzenie drzew pobierają bardzo dużo wody ale także w mchy wsiąka jej bardzo dużo
5. Akurat lasy to niezbyt dobrzy ochroniarze przed wiatrem. Gdy jesteśmy tam ukryci silny podmuch wiatru może zrywać gałęzie co nie jest zbyt bezpieczne.
6. Las jest wspaniałym schronieniem dla zwierząt. Te które potrafią się wspinać mogą znaleźć schronienie wsród drzew. Inne w różnych zakamarkach. Te szybko biegające zgubiąc kłuswnika lub drapieżnika wsród gęstych drzew.
7.
a.Choć ścinanie drzew nie jest zbyt dobre to las jest prawdziwą kopalnią drewa. Ludzie mieszkający na wsi właśnie stamtąd biorą opał.
b.Z ziól powstają różne herbatki zdrowotne, napart i tabletki. Zioła to jedne z najlepszych lekarstw.
c.To włanie w większości z ziół powstają leki.Takich lekarstw w lesie jest mnóstwo.
d.W lesie jest zdrowe i żeśkie powietrze. Na leśnych polanach zdrowo jest użądzać sobie pikniki. Oddychanie świeżym powietrzem jest barzdo zdrowe dla płuc.
e.tj w 1
Mam nadzieje że pomogłam;)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T16:22:53+01:00
1.Las jako ozdoba krajobrazu.
Las urozmaica nasze otoczenie.Między polami rosną piękne lasy.Jedne ogromne i rozległe, a jeszcze inne w małych kępkach.Ze swoją zielenią miedzy polami wyglądają przepięknie.
2.Produkcja tlenu przez las.
Duże połacie lasów pobierają ogromną ilość dwutlenku węgla produkowanego przez fabryki oraz ludzi i przetwarzają go na drogocenny6 dla ludzi tlen wydalany przez liście.
3.Las jako magazyn wody.
korzenie drzew oraz mchy i rośliny rosnące w lesie gromadzą w sobie wodę, która utrzymuje wilgoć w podsiółce leśnej i potrzebna jest do ich egzystencji.
4.Las jako ochrona przed powodziami.
Drzewa i roślinność leśna podczas powodzi pobiera dużą ilość wody, która później zostaje wydalana poprzez parowanie.
5.Las jako ochrona przed wiatrem.
W lesie rosną bardzo wysokie drzewa o rozłożystych koronach na których wiatr traci swoją moc.Niższe drzewa i krzewy rosnące w lesie także powstrzymują wiatr swoimi rozłożystymi gałęziami.
6.Las jako schronienie dla zwierząt.
zwierzęta żyjące w lesie mogą schronić się w jamach wykopanych w ziemi.Mogą sie takze schronić w gęstych krzewach i roslinności, a takze w starych zwalonych drzewach.
7.Znaczenie lasów dla człowieka
a) drewno- las dostarcza nam drewno jako opał na zimę, oraz jako materiał budowlany.
b)zioła-w nizszych partiach lasu rosną rosliny, które uzywane są w ziołolecznictwie. Można spotkac tam wszystkie rodzaje ziół.
c)leki-z niektórych drzew leśnych można uzyskać soki. które uzywane sa do produkcji leków. Sa takze krzewy, których owoce mają w sobie składniki, które są wykorzystywane w farmaceutyce.
d) rekreacja-w niektórych lasach lesnicy utworzyli szlaki turystyczne,gdzie ludzie moga isc na spacer, lub mogą zrobic wycieczke rowerową.Sa takze szlaki wykorzystywane do jazdy konnej. W lesie jest tak błoga cisza, że przyjemnie jest słuchać szumu drzew i śpiewu ptaków.

Może trochę długie ale myślę że sie spodoba ;P