Wybierz postać kobiety, która dokonała czegoś ważnego w jakiejś dziedzinie (np. w polityce, nauce, sztuce, kulturze, działalności charytatywnej, obyczajach itp.)

Ja wybrałam Bonę Sforza i nie mam pomysłu na tytuł...
Proszę o jakieś propozycje? :)

2

Odpowiedzi

2010-02-27T15:30:58+01:00
2010-02-27T15:39:52+01:00
Ja bym na twoim miejscu wybrał Jadwigę Andegaweńską.
A zatytułowałbym ŚWIĘTA Z WĘGIER
Była ona córką króla Polski i Węgier-Ludwika Andegaweńskiego. Pomimo, że była kobietą dzięki usilnym staraniu ojca-nadaniu rycerstwu przywileju koszyckiego została KRÓLEM (nie królową) Polski. Polacy mieli tylko problem z tym, że była ona zaręczona z Maksymilianem Habsburgiem-młodym i przystojnym mężczyzną. Jednak została zmuszona do zerwania z nim stosunków i musiała wyjść za starego poganina z Litwy-Jogaiłę-na mocy unii krewskiej zz 1385r. połączono wtedy Polskę i Litwę unią personalną, natomiast na Litwie szerzono tym samym chrześcijaństwo. Była wspaniałym królem, steru po ojcu objęła w 1384r. Dopóki żyła łagodziła wszelakie konflikty z Krzyżakami, którzy ją bardzo szanowali. Oddała także swoje klejnoty, aby „reanimować” Akademię Jagiellońską-z porządanym skutkiem. Kochała swój lud, w tamtych czasach uważano ją za święta, a to dzięki jej niebywałej dobroci. Zmarła podczas porodu swojej córeczki – w 1399r.,po jej śmierci schedę przejął jej mąż. Wtedy konflikt z Krzyżakami był już nieunikniony.

A jeśli bardzo zależy ci na Sforze, to wiem, że pochodziła z ks. Mediolanu, była żoną Zygmunta Starego. Prawdopodobnie to ona sprowadziła do Polski zmieniaki, a już na pewno różne brokuły, marchewkę, seler, czy tam inne. Nie zaliczyłbym jej do dobrej kobiety, z racji tego, że jest podejrzewana o morderstwo ukochanej syna-Barbary Radziwiłłówny. Po śmierci męża, kiedy to syn objął tron wyjechała do Mediolanu, przed śmiercią zapisała mu swój majątek, jednak w dziwnych okolicznościach
przjęli go bodajże Habsburgowie
Tytuł: Bona Sforza-prekursorka polskiej kuchni, a może WŁOSKA KROLOWA POLSKI?;d