Utwór "Testament mój" formułuje ważne moralne przesłanie.
Czy dotyczy ona tyko ludzi mu współczesnych czy też przyszłych pokoleń?
Uzasadnij swoją opinie na ten temat,wskazując w wierszu miejsca które za nią przemawiają.
*długie tak na 1 stronę w zeszycie(wiersz jest w załączniku)

1

Odpowiedzi

2010-02-27T16:29:23+01:00
Wiersz pt. "Testament mój" Juliusza Słowackiego jest utworem mówiącym o upadającej Polsce, o wyobcowaniu i osamotnieniu podmiotu lirycznego, zawierającym wiele elementów biograficznych, ale również formułującym ważne przesłanie moralne. Wiersz adresowany jest do przyjaciół autora, a także do potomnych. Fragment "A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!..." mówi o tym, że potomni powinni być patriotami. Powinni być gotowi oddać życie za swoją Ojczyznę.
Fragment "A póki okręt walczył - siedziałem na maszcie, A gdy tonął - z okrętem poszedłem pod wodę" akcentuje oddanie Słowackiego, gdyż okrętem jest tutaj Polska, upadająca Polska.
Poeta jest świadomy własnego posłannictwa. Przez swój wiersz zostawia przyjaciołom i potomnym wskazówki. Przyjaciół prosi o przekazanie faktów o jego walce następnym pokoleniom, o spalenie jego ciała, zaniesienie prochu jego matce, a także zapicie śmierci i swojego nieszczęścia.
Potomnym natomiast mówi, aby nie tracili nadziei, głosili naukę i kształcili następne pokolenia.
Cały wiersz ma wyrazistą wymowę i dotyczy ona nie tylko ludzi współczesnych Słowackiemu, ale również nas, jego następców.

:-)

2 4 2