1.
cykl rozwojowy włośnia i wyjaśnij , dlaczego jest to bardzo grożny pasożyt //
2.
podaj jakimi sposobami można zarazić sie toksoplazmozą i dlaczego jest to choroba wyjątkowo niebezpieczna dla kobiet w ciązy???
proszę szybko ;9((
dam najlepsza odp. i proszę nie z neta

2

Odpowiedzi

2010-02-27T16:41:03+01:00
1 zaazenie włosniem kretym sa bardzo niebezpieczne. osobniki te zagniezdzaja sie w miesniach i narzadach czlwoeika, pasozytujac tam. wydzielaja grozne toksyny dla naszego zdrowia. Nie ma lekarstwa na ta chorobe (włośnica) Najbardziej niebezpieczny jest wlosien ktory zagniezdzi sie w mozgu

2
toksoplazmoza mozna zarazic sie poprzez kontakt z odchodami zakaznego tym pierwotniakiem kota.
szczegolnie niebezpieczna jest ta choroba dla kobiet w ciazy poniewaz uszkadza płd-jest silnie teratogenny
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T16:42:08+01:00
Larwa bytuje w mięśniu świni, które my zjadamy, a w naszym przewodzie larwa wydostaje się na zewnątrz i wgryza się w ścianki jelita tam dojrzewa.Po kilku dniach są zdolne do rozrodu, po kopulacji samce giną a samice w ciągu swojego życia (1miesiąc)
rodzą do 1500 larw, które z kolei przedostają się do naczyń krwionośnych do mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych
najczęściej przepony i mięśni między żebrowych. Tu taj osiadają i kilkakrotnie linieją oraz otaczają się cystą. Nie ma sposobu na ich usunięcie przeżyć tam w takiej postaci mogą nawet kilkadziesiąt lat. Choroba spowodowana przez tego pasożyta nosi nazwę włośnicy. Jest to bardzo groźna choroba ponieważ leczenie jest bardzo trudne dlatego duże znaczenie ma profilaktyka.

Toksoplazmozą można się zarazić jedząc nieprzegotowane mięso lub surowe, które zawiera cysty tego pasożyta. Również można zarazić się jedząc żywność zanieczyszczoną kałem lub śliną zwierząt zakażonych tym pasożytem. W ciąży jest to niebezpieczne dlatego, że pasożyt może przeniknąć do płodu czyli tzw. zakażenie może być wrodzone.
Biografia: książki o pasożytach oraz moja wiedza.
2 3 2