Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T16:40:51+01:00
"Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna. Inspiracją do napisania tego dzieła była polityka Prus wobec Polski podczas zaborów.
Sienkiewicz włożył wiele trudu w przekonanie czytelnika, że bohaterowie powieści żyją na przełomie XIV i XV w. Nie było to łatwe, lecz poradził sobie bardzo dobrze.
Autor używa stylizowanej polszczyzny, czyni to z ogromnym wyczuciem. Autentyczna polszczyzna tamtych czasów bylaby dla współczesnego czytelnika niezbyt zrozumiała, dlatego Sienkiewiczpozoruje prawdziwość używanego języka.
Można dostrzec dużą dbałość o szczegóły historyczne. Głównym wątkiem jest ukazanie zmagań Polski z zakonem krzyżackim.
Pojawili sie bohaterowie, których znamy z historii: król Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, Urlich von Jungingen, a także fikcyjne postacie: Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Damusia, Jurand ze Spychowa oraz Jagienka.
"Krzyżacy" to nie tylko powieść historyczna, ale również przygodowa. Autor powołał do życia Zbyszka i Maćka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa, Danusię oraz Jagienkę. Wątek o miłości Zbyszka i Danusi obfituje w przygody i niespodziewane zwroty akcji.
"Krzyżacy" to powieść napisana w sposób bardzo ciekawy i interesujący. Warto ją przeczytać, ponieważ jest wspaniałą lekcją historii dla każdego Polaka.