Odpowiedzi

2009-10-18T18:16:23+02:00
Antygona chciała, aby jej brat był pochowany z godnością,
uważała, iż jej brat nie zasługiwał, by jego ciało jadły ptaki,
każdy człowiek, choć popełnia błędy powinien byc pochowany jak każdy inny

przepraszam, narazie tylko tyle, jeśli coś mi się przypomni napisze ci wiadomość prywatna ;*

4 4 4
2009-10-18T18:55:42+02:00
-Antygona broniła praw jednostki
-postępowała zgodnie ze swoim sumieniem.
-Kierowała się miłością i wiarą w bogów,
-żyła zgodnie z prawami boskimi.
-zgodnie z nakazami bogów, ale wbrew woli Kreona dokonuje pochówku zwłok brata.
-Zależało jej na spełnieniu tradycji wobec zmarłych, gdyż uznała to za zgodne z prawami boskimi i jej sumieniem.
-Antygona bardzo kochała brata i zrobiła to co uznała za najlepsze.
-Kierowała się sercem a nie rozumem.
-Podczas rozmowy bohaterki tragicznej z władca Teb Antygona przyznała się do czynu, który popełniła.
-Nie próbowała się usprawiedliwiać, czy szukać wymówek.
-Bohaterka złamała prawo i sprzeciwiła się rozkazom wydanym przez króla.
7 4 7
  • Użytkownik Zadane
2009-10-18T20:01:35+02:00
Antygona" jest utworem bliskim współczesnemu człowiekowi. Jest ponad czasowa gdyż opisuje uczucia
głównej bohaterki, które drzemią w każdym z nas. My
także mamy swoje zasady i prawa, którym musimy się podporządkować. W Antygonie jest opisane dużo zdarzeń, które maja miejsce nawet w naszych czasach. Istotą tragedii jest konflikt tragiczny bohaterów. W sytuacji bez wyjścia znajduje się zarówno Antygona jak i Kreon. Tytułowa bohaterka jest postacią tragiczną. Musiała dokonać wyboru między dwoma racjami, z których obie były równie ważne jak i sprzeczne.
Jedną z przyczyn konfliktów są dwa prawa: boskie i ziemski państwowe. Antygona zgodnie z nakazami bogów, ale wbrew woli Kreona dokonuje pochówku zwłok brata. Władca uznaje Polinejke za zdrajcę, dlatego zabrania dokonania ceremonii pogrzebu. Zależało jej na spełnieniu tradycji wobec zmarłych, gdyż uznała to za zgodne z prawami boskimi i jej sumieniem. W jej działaniu popierał ją cały lud Teb, sprzeciwiając się swojemu królowi. Antygona bardzo kochała brata i zrobiła to co uznała za najlepsze. Kierowała się sercem a nie rozumem. Jej siostra Ismena odradzała jej by nie realizowała swojego planu, lecz wielka miłość siostry do brata dodawała jej odwagi. Podczas rozmowy bohaterki tragicznej z władca Teb Antygona przyznała się do czynu, który popełniła. Nie próbowała się usprawiedliwiać, czy szukać wymówek.
Kolejną przyczyna konfliktu było dobro ogółu i jednostki. Prawa ustanowione przez władcę, powinny być w zgodzi z prawami moralnymi i nie powinny działać na szkodę jednostki. Władca musi być konsekwentny i musi wszystkich traktować na równi. Nigdy nie powinno się podejmować decyzji lub rządzić z pominięciem woli ludu. Kreon skazał Antygonę gdyż uważał, ze to co robi jest słuszne i sprawiedliwe. Bohaterka złamała prawo i sprzeciwiła się rozkazom wydanym przez króla. Kreon nie mógł się ugiąć. Bał się, że zostanie posądzony o słabość i o uległość do kobiet. Uważał, że wszystkich trzeba traktować tak samo, bez przywilejów.
Antygona broniła praw jednostki oraz postępowała zgodnie ze swoim sumieniem. Kierował się miłością i wiarą w bogów, dlatego żyła zgodnie z prawami boskimi. Kreona, jako władca, troszczyła się o swoją reputacje i porządek w państwie. Każdy niesprawiedliwy czyn złamanie prawa mogło podważyć wiarygodność króla. Gdyby Kreon nie zakazał pochówku Polinejki, nie doszłoby do tylu samobójstw. Władca nie powinien zakazać tradycji obrządku zmarłych. Antygona tak bardzo kochała brata, że nie mogła się powstrzymać od pochówku i naruszenia tym sposobem prawa ziemskiego. Bohaterka udowodniła nam, że do końca powinniśmy być wierni swoim przekonaniom i religii. Dla Antygony ta najważniejszą wartością była miłość do brata. Antygona jest postacią tragiczną. Bohaterka nie mogła postąpić inaczej jak pochować zwłoki brata. Gdyby tego nie zrobiła gryzłoby ją sumienie. Gdyby nie popełniła tego czynu, nie byłaby więziona i nie zabiłaby się. Ludzie i ich problemy są dziś takie same jak w starożytności. My także musimy dokonać trudnych wyborów i zmagać się z przeciwnościami, które los nam przyniesie.