Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T17:47:48+01:00
1.GRODZISKA - w tym regionie jest ich niewiele ale za to są bardzo cenne.Występują tu dwa grodziska kultury łużyckiej (Słupca, Modlica) z wczesnej epoki żelaza oraz dwa z czasów średniowiecznych (Ląd, Samarzewo).
2.CYSTERSI - Cystersi pojawili się tu w XII wieku dzięki inicjatywie księcia Mieszka III Starego. Przez kilkaset lat odgrywali ważną rolę w życiu duchowym i gospodarczym naszego regionu, a ich opactwo w Lądzie było jednym z najważniejszych w kraju.
3.SZLAK CYSTERSKI- Ląd leżący na Szlaku Cysterskim, obejmujący szereg miejscowości w Polsce i Europie, a także lokalne szlaki turystyczne wiodące przez dawne posiadłości tego zakonu (np. Lądek, Zagórów, Kowalewo, Jaroszyn, Wrąbczyn, Ratyń).
4.Stadnina Koni w Mieczownicy-W eklektycznym pałacu z 1894 roku, otoczonym ponad czterohektarowym parkiem znajduje się stadnina koni. Prowadzona jest tu m.in. hodowla koni angloarabskich.
Turyści mogą skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżek bryczkami, czy wypożyczyć konia pod siodło na przejażdżki po okolicy. Istnieją tu doskonałe warunki do prowadzania hipoterapii.
5.Muzeum Regionalne w Słupcy-powstało z inicjatywy słupeckiego regionalisty Wojciecha Sypniewskiego. Działalność swoją rozpoczęło w dniu 21 stycznia 1975 roku w kamienicy przy Pl. Wolności 16 (rynek).
Początkowo jako Muzeum Ziemi Słupeckiej stanowiło (w latach 1975-1983) filię Muzeum Okręgowego w Koninie. W roku 1984 uzyskało status samodzielnej placówki muzealnej przyjmując nazwę Muzeum Regionalnego. Od 1990 roku ma swoją siedzibę w willi z ok. 1923 roku.
Tematem wiodącym zbiorów są eksponaty ilustrujące historię i kulturę miasta oraz bogatą przeszłość ziemi słupeckiej. Są to przede wszystkim zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz liczne eksponaty mówiące o dziejach miasta, regionu oraz losach mieszkańców tych terenów na przestrzeni wieków.
6.Dworek w Osówcu - Barokowy dwór zbudowany zapewne po 1717 roku. Pierwotnie drewniany zrekonstruowany w latach 1984-87 jako murowany.
7. Gród słowiański w Lądzie nad Wartą - Dzięki środkom pozyskanym przez gminę Lądek w ramach programu „ Odnowa wsi oraz rozwój i zachowanie dziedzictwa kulturowego” w Lądzie nad Wartą powstaje rekonstrukcja grodu sprzed ponad 1000 lat. W początkach średniowiecza, wokół grodu w Lądzie na tzw. Górze Rydlowej, skupiła się niewielka wspólnota plemienna, dla której Warta odgrywała pierwszorzędną rolę. W X wieku, po opanowaniu tego terenu przez Piastów, rozpoczęła wielka kariera lądu. Gród na „Rydlowej Górze” stał się jednym z ważniejszych ośrodków państwa polskiego, siedzibą kasztelani i miejscem krzewienia religii chrześcijańskiej.
8. Kościółek pw. Wniebowzięcia NMP i św. Leonarda w Słupcy -
Na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z XVI wieku drewniany, pierwotnie szpitalny kościółek p.w. Wniebowzięcia NMP i Świętego Leonarda. Wnętrze kościoła zachwyca przepiękną XVIII-wieczną polichromią. W barokowym ołtarzu znajduje się słynący łaskami gotycki krucyfiks pochodzący z ok. 1500 roku. Warto też zatrzymać się przy kamiennej kropielnicy z 1521 roku.
9. Kościół pw. Świętego Wawrzyńca w Słupcy -
W kościele gotyckim pw. Św. Wawrzyńca z połowy XV wieku można podziwiać umieszczony na tzw. belce tęczowej gotycki krucyfiks z ok. 1400-1420 roku, rzeźbę Matki Bolesnej oraz gotycką chrzcielnicę. W 1998 roku odnaleziono w tym kościele najstarszy mechanizm zegarowy w Polsce, którego miniaturkę podziwiać można w Muzeum Regionalnym.
10. Pałac w Ciążeniu - filia biblioteki UAM i Dom Pracy Twórczej - Zgromadzono tu największe w Europie Środkowej i Wschodniej zbiory masoników. Pałac otoczony jest ponad 9 hektarowym parkiem krajobrazowym pochodzącym z XVIII wieku i opadającym aż do doliny Warty. Dom Pracy Twórczej w Ciążeniu dysponuje 60 miejscami hotelowymi.