1. Wyjaśnij, jaki wpływ na rozwój emocjonalny człowieka maja wczesne związki uczuciowe z rodzicami.

2.Dlaczego od początku życia dziecko potrzebuje troskliwej opieki i miłości ?

3.Co sądzisz o domach małego dziecka, żłobkach, płatnych opiekunkach i ich znaczeniu, z punktu widzenia interesów maleńkiego dziecka i ze względu na interes jego matki ? Problem na pewno jest złożony. Przedyskutuj go z koleżankami i kolegami.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T19:29:01+01:00
1. Wczesne związki emocjonalne z rodzicami mają bardzo duży wpływ na późniejsze stosunki między dzieckiem a mamą i tatą, a także między dzieckiem a innymi ludźmi.
Dla małego człowieka to właśnie rodzice są najważniejszymi ludźmi w jego życiu. Stara się przejąć ich zachowania, nauczyć tego, co potrafią oni - mówić, chodzić, biegać, później pisać, czytać, rysować itp. To ważne, aby od początku budować tę więź, która później zaowocuje obustronnym zaufaniem i szczerością.
Stosunek rodziców do dziecka wpływa na to, jak postrzegać będzie świat, na jego psychikę i na to, jak wyglądać będzie jego dorosłe życie.

2. Dziecko od początku potrzebuje troskliwej opieki i miłości, nie tylko ze względu na to, że samo nie jest w stanie sobie poradzić z codziennymi czynnościami (mycie, przygotowanie jedzenia, ubranie itp.), ale dlatego, że bardzo wyraźnie odczuwa sygnały wysyłane z otoczenia. Nawet dziecko, które nie rozumie jeszcze znaczenia słów potrafi wyczuć, że np. rodzice się pokłócili. Odczuwa napięcie i samo czuje niepokój. Traci poczucie bezpieczeństwa, którego bardzo potrzebuje.

3. Istnienie organizacji takich jak żłobki, domy małego dziecka, a także praca pań opiekunek jest rozwiązaniem, na które decyduje się wiele ludzi. Głównie dlatego, że nie mają innego wyjścia, muszą pracować i zarabiać na życie, aby utrzymać dziecko. Jednak bardzo ważne jest, aby przez pierwsze miesiące, a nawet lata matka była przy dziecku. Często jest to niemożliwe i uważam, że nie jest to korzystne ani dla dziecka ani dla matki.
1 5 1