1.Które z pieśni patriotycznych powstałych w okresie klasycyzmu przetrwały do dziś ? Wymień ich tytuły i odpowiedz jaka rolę odgrywają obecnie.
2.Rozwiąż krzyżówkę :
-odbywają się tam koncerty muzyczne (na 11 liter)
-nazwisko jednego z klasyków wiedeńskich (na 6 liter)
-pieśń narodowa (na 4 litery)
-dwoje wykonawców to (na 4 litery)
-inaczej klasycyzm (na 10 liter)
3.Wymień nazwiska polskich kompozytorów końca XVIII wieku .
4.Napisz krótką notatkę na temat powstania Mazurka Dąbrowskiego.
5.Opowiedz z ilu (jakich) części składa się cykl sonatowy i jakie inne formy muzyczne były budowane w klasycyzmie według tego cyklu
Powodzenia ludziska :p

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T18:12:23+01:00
1.
Pieśń Legionów Polskich we Włoszech - obecnie polski hymn państwowy
Hymn do miłości Ojczyzny - obecnie w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie podczas immatrykulacji podchorążowie odśpiewują ową pieśń
Pieśń Konfederatów Barskich
Polonez Kościuszki
Witaj, majowa jutrzenko

2.
filharmonia
Mozart
Rota
duet

3.
Bazyli Bohdanowicz
Wojciech Dankowski
Józef Elsner
Feliks Janiewicz
Maciej Kamieński
Karol Kurpiński
Franciszek Lessel
Franciszek Mirecki
Michał Kazimierz Ogiński
Michał Kleofas Ogiński
Antoni Radziwiłł
Jan Stefani
Maria Szymanowska
Józef Zeidler

4.
Pieśń Legionów Polskich we Włoszech została napisana przez Józefa Wybickiego w dniach 16-19 lipca 1797 we włoskim miasteczku Reggio nell'Emilia w Republice Cisalpińskiej do melodii mazura nieznanego autora. Od 26 lutego 1927 jest to oficjalny hymn Polski.

5.
Cykl sonatowy składa się z 3 lub 4 części. W symfoniach i sonatach jest to: forma sonatowa (nazywana czasami allegrem sonatowym), forma liryczna (nazywana czasami formą wolną, adagiem lub andantem), menuet lub scherzo i na koniec znów forma sonatowa, rondo albo wariacje. Należy pamiętać, że są od tego wyjątki. Chopin w swojej Sonacie b-moll i Beethoven w swojej III Symfonii dali w trzeciej części marsz żałobny. Prokofiew w Sonacie fletowej dał na drugim miejscu scherzo a dopiero na trzecim andante.
W koncertach jest to: forma sonatowa, forma liryczna i forma sonatowa, rondo albo wariacje.Trzeba pamiętać, że niektóre symfonie czy sonaty mają tylko trzy części a niektóre koncert mają części cztery.
24 4 24