Odpowiedzi

2010-02-27T18:22:32+01:00
Lament świętokrzyski ukazuje Matkę Boską jako cierpiącą kobietę pod krzyżem udręczonego Syna, podkreśla jej boleść i żal oraz pełni funkcję skargi.Obraz w literaturze średniowiecznej przedstawia cierpiącą matkę, która nie może pogodzić się ze smiercią swojego dziecka.Ofiara Chrystusa, który oddaje zycie za miłości do ludzi oraz jego rodzicielki , która przezywa męki przypatrując się katuszom na jakie skazywane jest jej dziecko.Matka Boska w tym przypadku jest bezradna i może tylko pogodzić sie ze swoim losem.
Natomiast Bogurodzica ukazuję Matkę Boską jako dziewice,czystą o nienagannym zachowaniu, które zasługuje na naśladowanie. Jej wizerunek zgadza się z dogmatami katolicyzmu, co widać w pierwszym wersie utworu "Bogurodzica dziewica".Jest ona pośredniczką miedzy Bogiem a ludźmi ma ona moc sprawienia, że ludzkie prośby będą wysłuchane i spełnione przez Boga.
Jasno wynika stąd, iż oblicze Matki Boskiej w obu przypadkach jest zgoła odmienne. W Lamencie" autor eksponuje jej głęboko ludzkie cierpienie i bezradność, jakich wszyscy bez wyjątku doświadczmy. Nie ma tutaj żadnych atrybutów boskości i wszechmocy. Sama Matka Boska szuka ukojenia.

P.S Mam nadzieję, że przyda Ci się powyższy tekst. Miałam z całego średniowiecza prace klasową udostępniłam Ci odpowiedź z moich notatek. Pozdrawiam :)