Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T19:06:46+01:00
No to tak . Opisze Ci wszystkich jakich znam. a ty sobie wybierzesz.

Pani Borowiczowa- chorobliwa, wrażliwa kobieta. Najbardziej kocha swojego syna, mobilizowała go do pilnej nauki

Profesor Sztetler-bnauczyciej polskiego, zastraszony, uległy wobec władz rosyjskich. Patriota w głebi serca... Wystąpienie Zygiera wywarło na nim ogromne wrażenie, nie zabronil mu deklamować.

pan Borowicz- zubożały właściciel ziemski, pracowity, troskliwy.

Anna Stogowska-Biruta-uczennica 7 klasy gimnazjum żeńskiego. córka polskiego lekarza i rosjanki. Traktowano ją jak rosjankę, momo wszystko. patriotka, zbuntowana, zamknięta w sobie, postrzegana za dziwaczkę.

antoni paluszkiewicz- "Kawka", korepetytor dworskich dzieci, pierwszy nauczyciel jak i opiekun Radka. On właśnie odkrył zdolności chlopca, zmobilizował do nauki jak i opłacił za niego kształcenie w progimnazjum.

pani przepiórkowska- "przepiórzyca" starsza kobieta, prowadząca stację, znała się z panią Borowiczową.

szymon Noga- stary, myśliwy mieszkający niedaleko Gawronek, często wspomina powstanie styczniowe.

Andrzej Radek- syn ubobich fornali ze wsi Pajęczyn Dolny. Wyróżniał się od reszty chlopskich dzieci. dzięki "kawce" skończyl progimnazjum. a po smierci swojego nauczyciela zdecydowal sie na nauki w Klerykowie.dumny, uparty, ambitny, zdolny.

Bernard Zygier-najbardziej tajemniczy spośrów chłopców. Był z Warszwy. Otrzymał złą opinię. obawiano sie ze bedzie buntował kolegów, uważany za niebezpiecznego. jego odwazna recytacja udowodniła ze jest patriotą. Najbardziej zaprzyjaźniony z Radkiem.

i ostatni to główny bohater MARCIN BOROWICZ. więc jego nie miałam opisywać :)
2010-02-27T19:12:30+01:00
Andrzej (Jędrzej)Radek-syn ubogiego fornala z Pajęczyzna Dolnego.Pozbawiony dobrego wychowania i rodzicielskiej kontroli z pasją dokuczał guwernerowi zatrudnionemu we dworze.Był wiejskim urwisem.Kawka nauczył go podstawowych umiejętności-czytania i pisania..Opłacał jego pobyt w Pyrzogłowach.

Bernard Zygier- dołączył do klasy siódmej po świętach Bożego Narodzenia.Był dojrzałym młodzieńcem świadomy swej trudnej sytuacji.Mieszkał u nauczyciela historii-Kostriulewa.Był dobrym uczniem,wypowiadał się z szacunkiem o języku ojczystym.Z odwagą wygłosił zakazany tekst.

pr.Majewski-Zatrudniony w Klerykowskim gimnazjum stał się gorliwym wychowawcą młodzieży .Pilnował,by wytępić wszelkie przejawy polskości.Nikt nie miał złudzeń że lekcje są tylko parawanem dla przyjmowania łapówek.

prof. Sztetter - nauczyciel języka polskiego. Człowiek dobrze wykształcony,prawy,ale stale przestraszony ,że może utracić posadę w gimn.Jego lekcje były nudne.Uczniowe na jego lekcjach odrabiali prace domowe z innych przedmiotów lub zabawiali się ,nie zwaracając uwaagi na nauczyciela.