Odpowiedzi

2010-02-27T19:30:10+01:00
Prawo rzymskie-jako pierwsi precyzyjnie sformułowali i zapisali prawo(przepisy).

cyfry rzymskie,litery łacińskie-cyfry rzymskie są stosowane do dzisiaj.Łacina - język Rzymian dała podstawy językom romańskim, takim jak włoski, francuski,hiszpański.

budownictwo- Rzymianie byli doskonałymi budowniczymi.Zamiast kamienia na szeroką skale stosowali cegłę.Wynaleźli także specjalną zaprawę przypominającą beton.Rzymscy inżynierowie rozwiązali problem zaopatrzenia miasta w wodę budując akwedukty(wodociągi).Aby ułatwic funkcjonowanie tak ogromnego państwa, wybudowano w nim rozległą siec kamiennych dróg.


,,Rzym zwyciężył" czyli o wojnie
Legiony rzymskie ustawiano do walki w określony sposób. Na przodzie-w pierwszych szeregach-stali najmłodsi żołnierze.W trzeciej linii
ustawiano najbardziej bitnych i doświadczonych legionistów,którzy przystępowali do walki,gdy sytuacja na polu bitwy stawała się krytyczna. Rzymianie do oblegania miast perfekcyjnie wykorzystywali machiny oblężnicze - tarany i katapulty.Do podpalania drewnianych elementów obwarowań stosowali ,,skorpiona''.Potrafili zbliżyc się bezpiecznie do nieprzyjaciela formując legion tzw. żółwia.PS. nie jestem pewna czy wojna i budownictwo też są osiągnięciami w dziedzinie nauki, ale wolałam napisac. Przecież bedziesz sobie mogła wybrac czy też chcesz o wojnie i budownictwie napisac.Licze na naj!!!!!!!!!!!!bo ,nie będę kłamac, trochę sie napracowałam zdobywając te informacje od razu mówię,że nie z wikipedii,a nawet nie z neta. Wyczytałam to w ksiązce od historii.Więc jeszcze raz mówię, że licze na naj :) :) :) :) :) :)
12 1 12
2010-02-27T19:33:02+01:00
Wiemy , że Hellena była duzym państwem-miastem,ktore toczyły między sobą wojny,dlatego rycerze rzymscy musieli być bardzo dobrze wyszkoleni na doskonałych rycerzy.W starożytnym Rzymie mieszkali także Filozofowie Rzymscy.