Opiszcie mi poszczególne konflikty (KRÓTKO) żeby były tam takie informacje jak obszar występowania i o co jest konflikt ;)

1. Była Jugosławia
2. Cypr
3.Turcja-Kurdowie
4. Pakistan-Indie
5. Czarnobyl
6. Irlandia Północna
7.Palestyna-Izrael

;))

1

Odpowiedzi

2010-02-27T20:03:37+01:00
1. konflikt ten rozgrywał się na Bałkanach na południu Europy . W Jugosławi zamieszkiwali mieszkańcy wyznający różne religie . i doszło do tego że , Jugosławia rozpadła się na obecnie 6 państw .
2. Tutaj chodziło głównie o konflikt między Turkami a Cypryjczykami ponieważ Turcy to muzułmanie a Cypryjczycy to chrześcijanie. Cypr to niewielka wyspa leżąca na morzu Śródziemnym .
3. KUrdowie chcieli mieć własne państwo ponieważ nie zgadzali się aby być tylko prowincją Turcji . Jest to konflikt wewnątrz państwowy konkretnie w Turcji.
4. Pakistan oddzielił się od Indii ponieważ dążył do tego od lat aby oderwać się od Indii . Państwa te leżą w południowej Azji .
5. Jest to miasto na Ukrainie w którym wybuchł jeden z reaktorów chemicznych w 1980r. w odległości dochodzącej nawet do kilkuset kilometrów przemieszczały się gazy radioaktywne . Konflikt polegał na tym że państwa do których dotarł ten gaz chciały odszkodowania od Ukrainy za to że na ich teren dostał się ten gaz ( dotarł on też nawet do Polski).
6. Jest to konflikt na tle politycznym i terytorialnym . Chodzi o to(konflikt dalej istnieje) aby Irlandia Północna została włączona do Irlandii a nie tak jak to jest teraz do Wielkiej Brytanii . I.Północna leży na oceanie atlantyckim i graniczy z Wielką Brytanią .
7. Jest to konflikt na tle religijnym chodzi o to że Palestyna (państwo Islamskie) oddzieliło się od Izraela (p. chrześcijańskie) ponieważ ludzie wyznający Islam chcieli mieć własne państwo a nie być w państwie które jest chrześcijańskie. Konflikt trwa nadal. Dzieje się to na bliskim wschodzie, gdzie wszystkie państwa oprócz Izraela właśnie są Islamskie.