Zadanie 1
Wyjaśnij, po czym rozpoznasz, że kończyna została uszkodzona. Podaj charakterysytyczne objawy.
Zadanie 2
Zwięźle opisz czynności pierwszej pomocy przy złamaniach.
Zadanie 3
Uzasadnij konieczność unieruchomienia uszkodzonej kończyny, zwłaszcza w czasie transportu.
Zadanie 4
Zastanów się i wymień możliwe twoim zdaniem zastosowanie chusty trójkątnej.

Proszę o pomoc. Nie pisać bzdur... ;]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1.Natychmiast po złamaniu pojawia się silny ból, który może nie ustępować i nasilać się przy próbach ruchu oraz przy ucisku miejsca urazu. Innym charakterystycznym objawem jest utrata czynności kończyny. Przy znacznym przemieszczeniu odłamów rzuca się w oczy zniekształcenie miejsca złamania. Pojawia się obrzęk.
2.Należy unieruchomić 2 sąsiadujące ze złamaniem stawy.Pod żadnym pozorem nie wolno poruszać kończyną.W celu osłabienia szybkości narastania obrzęku w miejscu złamania należy kończynę położyć nieco ponad poziomem serca. W celu zmniejszenia obrzęku można okładać unieruchomioną kończynę
workami z lodem.
3.Kończynę unieruchamia się po to aby nie nastąpiło przemieszczenie kości,można w ten sposób także uniknąć dodatkowego bólu zwłaszcza podczas transportu.
4. Po urazie dłoni, nadgarstka czy przedramienia wystarczające jest oparcie ręki na chuście trójkątnej zawiązanej na szyi. Niezależnie od rodzaju opatrunku, opuszki palców zawsze powinny być widoczne.
303 4 303