Odpowiedzi

2010-02-27T19:44:05+01:00
Jeśli ktoś został zabity podczas nocnej kradzieży, słusznie został zabity.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T19:49:00+01:00
Tablica I
''Jeśli ktokolwiek pozwie człowieka przed sąd, ten [pozwany] zobowiązany jest stawić się. Jeśli pozwany uchyla się, niech pozywający przywoła widzów na świadków, i niech przyprowdzi go siłą.
Jeśli on uchyla się, niech pozywający nałoży na niego ręce.
Jeśli zawadą jest choroba albo starość, niech pozywający dostarczy zaprzęg. Nie musi on dostarczyć powozu krytego z siennikiem, chyba że zechce.

Tablica VII
Jeśli drzewo sąsiada w wyniku wiatru zegnie się i spadnie na twoją posesję, możesz zupełnie legalnie podjąć kroki w celu jego usunięcia.
Człowiek ma prawo do zbierania owoców, które z jego drzewa spadły na posesję sąsiada.

Tablica VIII
Jeśli ktoś okaleczył kończynę drugiej osobie i nie ułożył się [doszedł do porozumienia] z poszkodowanym, ten [poszkodowany] ma prawo do zemsty. Jeśli ktoś złamie kość człowiekowi wolnemu swą ręką albo drewnianą pałką, niechaj zapłaci karę w postaci trzystu monet, jeśli zaś złamał kość niewolnikowi, zapłaci sto pięćdziesiąt
Jeśli ktoś został zabity podczas nowej kradzieży, słusznie został zabity.
Bezprawiem jest zabić człowieka za dnia, chyba że on broni się bronią, to dopóki jej nie użyje i nie zacznie walczyć, nie wolno go zabić. Nawet gdy ów opiera się, najpierw trzeba zawołać kogoś, kto może usłyszeć i przyjść z pomocą.

Tablica IX
Karą będzie scięcie dla każdego sedzięgo legalnie wyznaczonego, któremu udowodni się branie łapówek za przychylne werdykty.

Tablica XI
Nie wolno zabierać małżeństw między patrycjuszami a plebejuszami.

Tablica XII
Cokolwiek lud postanowił, powinno mieć moc prawną.
Te są potrzebne na poziomie GimA :DD

PzdR
1 5 1