Ćw.1
Wyjaśńij , dlaczego krople deszczu przyczepiają się do powierzchni szyby.
ćw.2
Podaj przyczynę powstawania baniek mydlanych.
ćw.3
Wyjaśnij , dlaczego krople utrzymują się przez jakiś czas u wylotu kroplomierza.
ćw.4
Ustal, która lub które z wymienionych wielkości fizycznych zmieniają się wraz ze zmianą temperatury ciała: masa, objętość , ciężar.

Powodzenia życzę ;) I miłego robienia zadań
Uwaga!!! Jeśli nie wiesz jak zorbić podane zadania to nie rób !!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T19:55:01+01:00
Ćw.1
szyba jest to plaska powierzchnią do której krople przyczepiają się z łatwością po czym spływają powoli w stronę ziemi. dzieję się tak, gdyż tłuszcz znajdujący się na szybie nie nadaje poślizgu kropli ani jej nie odpycha.

ćw.2
Bańka mydlana – zazwyczaj sferyczna błona z wody wypełniona powietrzem lub innym gazem. Powstaje z mieszaniny wody z mydłem lub detergentem (np. płynem do mycia naczyń), czasami z niewielkim dodatkiem gliceryny utrudniającym parowanie wody – przedłużającym żywotność bańki.

Rola mydła polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego w wodzie, z której robi się bańki. Samo zmniejszenie napięcia powierzchniowego nie wystarczy do zrobienia bańki mydlanej, rola mydła polega również na stworzeniu cienkiej warstwy na powierzchni wody (z obydwu stron) – dzięki temu otrzymujemy cienką (kilka mikrometrów) trójwarstwową błonę, której konstrukcję utrzymuje zmniejszone napięcie powierzchniowe wody. Z formalnego punktu widzenia błona tworząca bańkę jest liotropowym ciekłym kryształem, podobnie jak błona komórkowa.


ćw.3
Ponieważ między cząsteczkami wody i kroplomierza występują siły międzycząsteczkowe. W tym przypadku siły przylegania które działają między cząsteczkami różnych substancji.

ćw.4
Tylko objętość.Masa i ciężar nie zależą od temperatury.
2 2 2