Pomóżcie, prosze. Potrzebuje to na jutro.
1. Wymień najwazniejsze zmiany w życiu społeczenstw w 2 połowie XIX wieku.
2. Napisz, na czym polegało unowocześnienie miast i z czym było ono związane.
3. Przeczytaj poniższy tekst i odpowiedz na pytania.
Manchester.
Trzydzieści czy czterdzieści fabryk wznosi sie na szczycie wzgórza, które opisałem. Ich szesć pięter góruje nad krajobrazem, a ich skupisko pozwala stwierdzić z daleka centralizację przemysłu. Wokół nich porzucone w bezładzie ubogie siedziby plebsu. Między nimi rozpościerają się tereny zanieczyszczone, które od dawna nie przypominają beztroskich parków, podobnie zresztą jak obrzeża miasta. (...)
Usłyszycie hałas pieców, cieżkie sapanie miechów. Dym powleka domy, uniemożliwiając słońcu rozjaśnienie domostw. W tym wiecznym mroku łatwo dostrzec bogactwo niektórych, mizerię większosci, zaradność kilku fabrykantów, dla których pracują tysiące, i słabość poszczególnych osób, która okazuje sie jeszcze większa niż gdyby zostawić ich samych na środku pustyni. Tu przyczyna, tam skutki. Gęsta mgła spowija miasto, słońce podobne do jasnoszarego dysku już nie próbuje nawet pokonać dymu; to pod tą powłoką pracuję 300 000 ludzi.
a) Jakie zmiany w krajobrazie spowodował rozwój przemysłu?
............................................................................................................................................................................................
b) Jak wyglądało życie ludzi w mieście z rozwiniętym przemysłem?
............................................................................................................................................................................................
Zad.4
Wyjaśnij, na czym polegała zmiana stylu życia wywołana postępem cywilizacyjnym w 2 połowie XIX wieku.

Prosze pomóżcie, to jest na jutro

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-19T17:37:15+02:00
1. Pozytywizm i Mloda Polska , Malarstwo muzyka i literatura , pozytywizm - od upadku powstania styczniowego do poczatku lat 90 po nim nastapila Mloda Polska ktora zakonczylo odzyskanie niepodleglosci.
2. Bylo zwiazane z epokami jakie wkroczyly pozytywizm i mloda polska , polegala na budowie fabryk oraz powstawaniu miast.
3. a) halas piecow , ciezkie spanie miechow , fabryki , tysiace pracujacych ludzi , zanieczyszczenia.
b) panowala bieda duzo ludzi bylo wykorzystywanych do pracy , w wielkiej ilosci byly to dzieci .
4. Ogromny postep w technice i nauce rozwoj kultury, muzyki i sztuki. XIX w to czas wzrostu liczebnosci ludzi oraz szybki rozwoj przemyslu i miast. Zastosowanie nowych technologii zwiekszylo jej jakosc i wydajnosc.
1 5 1