Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T22:30:49+01:00
Reklama dźwignią handlu
Marketing mix to kombinacja narzędzi, jakie stosuje przedsiębiorstwo, aby lepiej spełniać oczekiwania konsumentów na rynku. Są to tzw. cztery „P” marketingu: produkt (product), cena (price), dystybucja (place) i promocja (promotion). Reklama należy do ostatniej z tych kategorii, czyli promocji.
Reklama jest głównym elementem promocji. Jest płatnym, publicznym, skierowanym do wielu osób ogłoszeniem o charakterze perswazyjnego przekazu (informacji) nadawanym przez wyraźnie zdefiniowanego sponsora. Jest formą komunikowania się przedsiębiorstwa z rynkiem. Jej celem jest poinformowanie klienta o produkcie i jego zaletach. Ponadto ma zachęcać do zakupu naszego produktu, a nie u konkurencji.
Pierwsze reklamy pojawiały się już w starożytności. Występowały w postaci napisów na ścianach budynków, szyldów karczmy. W średniowieczu handlowcy wykrzykiwali ceny i zachwalali cechy swoich towarów i dóbr. Była to tzw. reklama ustna. Rewolucją w reklamie było wynalezienie druku przez Jana Gutenberga. Dzięki temu odkryciu powszechne stały się reklamy prasowe pojawiające się w drukowanych gazetach. Pierwszą reklamę prasową wydrukowano w ok. 1480 r. w Anglii. 14 października 1612 r. w Paryżu wydano pierwszą reklamę w gazecie „Journal General d’Affiches”. W Filadelfii w roku 1843 rozpoczął działalność pierwszy agent reklamowy Volney Palmer. Zbierał on ogłoszenia reklamowe i zamieszczał je w prasie. Jako pierwszy w Polsce, w 1925 r., o reklamie wykładał profesor Olgierd Langer. Wykłady odbywały się w Wyższej Szkole dla Handlu Zagranicznego we Lwowie. Kolejnym przełomowym wydarzeniem w historii reklamy było wyemitowanie pierwszej reklamy telewizyjnej w Stanach Zjednoczonych w 1941 roku. W Polsce rynek reklamy komercyjnej zaczął się rozwijać w 1989r., po upadku systemu socjalistycznego.
Dobra reklama powinna odznaczać się następującymi cechami:
- Treść może przyjąć różne formy: apelu, pytania, sloganu. Podstawową cechą zastosowanej formy powinno być przyciągnięcie uwagi i wywołanie zainteresowania u potencjalnych nabywców.
- Ważne jest, aby reklama była zrozumiała dla odbiorców. Gdy reklama zwróci uwagę odbiorcy, ale nie zrozumie on jej treści wówczas nie przyniesie ona żadnych efektów.
- Cechą reklamy jest skłonienie adresata do określonego działania lub ukształtowanie u niego opinii pożądanych przez nadawcę reklamy.
- Niebagatelne znaczenie ma również charakter reklamy. Przy racjonalnym charakterze podstawową cechą jest pokazanie korzyści, jakie odniesie konsument w związku z zakupem produktu. Odwołując się do uczuć klientów nadawca reklamy nadaje jej charakter emocjonalny. Charakter moralny jest wtedy, gdy reklama nawiązuje do uznanych powszechnie za właściwe zasad postępowania ludzi.
- Wybór sposobu przekazywania informacji. Środkami reklamy jest napisany tekst, obraz, mowa i inne dźwięki.
- Odpowiednie nośniki reklamy, czyli sposoby dostarczenia przekazu reklamowego do jej adresata.
Zaletą reklamy jest powszechne poinformowanie o produkcie. Ma to wpływ zarówno na przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. Klienci dowiadują się, co mogą kupić, a kupując zwiększają zyski firm. Kolejnym walorem jest finansowanie mediów działalności sportowej, kulturalnej. Korzyścią jest także kształtowanie postaw społecznych.
Negatywnym aspektem ze strony reklamy może być wzbudzenie nadmiernych potrzeb konsumpcyjnych i jej wpływ na znaczny wzrost popytu. Wadą reklamy jest również wprowadzanie nabywcy w błąd. Niekorzystny wpływ na jednostkę ma także promocja zachowań społecznych i zwyczajów mogący zawierać się w reklamie. Reklama może manipulować odbiorcami przez użycie środków pozaracjonalnych.
Stosowanie reklam jest koniecznością dla przedsiębiorstwa. Aby opłacało się zrezygnować z reklamy musiałyby uczynić to wszystkie firmy jednocześnie, bo nie ma sensu nie reklamować swoich wyrobów, gdy robią to konkurenci. Przedsiębiorstwa mają nadzieję, że zyski wynikające z przyciągnięcia na swoją stronę klientów konkurencji, będą wyższe niż koszty reklam.
Przykłady reklamy:
Oferta biura podróży: „Najpiękniejsze plaże, najpiękniejsze zabytki czekają tego lata właśnie na Ciebie. Przyjdź do naszego biura, a przekonasz się, że tegoroczne wakacje będą niezapomniane.”
Krem nawilżający: „Nasz balsam z ekstraktem z aloesu doskonale nawilża i dogłębnie regeneruje suchą skórę. Dzięki niemu Twoja skóra będzie olśniewająco piękna. Wypróbuj sama.”

Mam nadzieję, że się przyda... :)
Jeżeli chcesz, abym coś jeszcze wyjaśniła napisz do mnie.