Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T15:14:44+01:00
1. WZROST PRODUKCJI ŻYWNOŚCI: Metodami klasycznymi produkujemy wystarczającą ilość żywności. Problemem nie jest jej brak, ale zła dystrybucja ; niektóre kraje ograniczają produkcje i niszczą nadmiar plonów rolnych w obawie przed spadkiem cen, a w innych ludzie głodują. Żadne transgeniczne rośliny i zwierzęta tu nie pomogą. Wprowadzenie nowych odmian roślin uzależni tylko biedne kraje od wielkich producentów nasion. Również sprzedaż zwierząt transgenicznych będzie złotym interesem dla produkujących je firm.
2. MNIEJSZE ZUŻYCIE CHEMICZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN:
nowe odmiany mogą się przyczyniać do wyselekcjonowania owadów nieodpornych na toksynę Bacillus thuringensis. Toksyna ta zagraża także innym zupełnie nieszkodliwym owadom. Na przykład, jeżeli pyłek transgenicznej kukurydzy dostanie sie na inne dziko rosnące gatunki roślin, stanie się groźny dla żywiących się nimi owadów.
3.WYŻSZE WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Produkowane w roślinie transgenicznej obce białka wywołują często alergie u ludzi. Czasami mogą się one pojawiać na skutek powstania pewnej kombinacji białek ( osobno żadne z nich nie jest alergenem, natomiast razem mogą wywołać solną reakcję uczuleniową u wrażliwych osób.
4.NARZĄDY DO TRANSPLANTACJI :
ksenotransplantologia( nauka zajmująca się przeszczepianiem narządu zwierzęcia do organizmu człowieka) jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do przeniesienia chorób ze zwierzat - dawców organów - na człowieka. Dotyczy to przede wszystkim chorób wirusowych. Ksenotransplantologia budzi również wątpliwości natury etycznej. Etycy zastanawiają się, czy wykorzystywanie organów innego gatunku dla przedłuzenia życia człowieka jest moralne.
5.KLONOWANIE :
klonowanie człowieka jest niebezpieczne. wiele klonowanych zwierząt ma wyraźne wady rozwojowe. Komórki macierzyste można otrzymywać z innego źródła, np. z krwi pępowinowej.
6: PRODUKCJA LEKÓW :
Czy mamy moralne prawo używać żywych zwierząt jako urządzeń produkujących potrzebne nam leki? Możemy przecież w tym celu użyć zmodyfikowanych genetycznie bakterii, drożdży, a nawet linii komórkowych. Często mówi się, że taka produkcja jest tańsza, ale doświadczenie nas uczy, że ma to mało wspólnego z rynkową ceną leku ; cenę farmaceutyku dyktują i tak wielkie firmy.

Wszystkie z tych punktów są przeciw biotechonologii ; ))
2 5 2