1.1.Ole zachwycil ksztalt i kolor tulipana w ogrodku sasiada. Otrzymala nasiona i potomne cebulki tego tulipana. Co powinna zasadzic by otrzymac taka sama rosline? Uzasadnij odp.

1.2.W ogrodku pewnego hodowcy tulipanow wyrosl kwiat o niespotykanej barwie, Jesienia hodowca zebral nasiona i cebulki tej rosliny co powienien zrobic by w nastepnym roku miec w ogrodku taki sam kwiat ? Uzasadnij odp.

3.1.czynnikiem srodowiska , ktory ma bardzo duzy wplyw na metamorfoze aksolota jest ;
a) niedobor magnezu
b)temp.
c)niedobor jodu

3.2.czynnikiem srodowiska , ktory ma bardzo duzy wplyw na partenogeneze u rozwielitek jest ;
a)zasobnosc srodowiska w pokarm
b)temp. srodowiska
c)oba wymienione czynniki

1

Odpowiedzi

2009-10-19T08:42:52+02:00
W przypadku pierwszych dwóch pytań odp. jest podobna bo tego samego dotyczy a mianowicie: cebulka powstaje przy rozmnażaniu wegetatywnym tulipana więc przejmuje wszystkie jego cechy: kolor, wysokość itp. natomiast przy rozmanżaniu z nasion - rozmnażanie płciowe - materiał genetyczny od dwóch osobników - czyli cechy będą wymieszane.
ad. 3 - c - aksolot to forma larwalna salamandry tygrysiej - przy działaniu na nią hormonami tarczycy ( tu w skrócie jod ) powodujemy że forma larwalna ulega metamorfozie do formy dorosłej.
ad. 4 - b - od wiosny do jesieni rozwielitki rozmanżają się partenogenetycznie, dopiero jesienią powstają osobniki męskie i żeńskie i jaja w twardych osłonkach - zdołające przetrwać zimę.