Każdy punkt ma zawierać po pięć zdań.
1. krajobraz tajgi
2. zwierzeta tajgi+ link ze zdjeciami
3.klimat.
4.roslinnosć+ link
5krajobraz TUNDRY
6. zwierzeta Tundry+ link ze zdjeciami
7.klimat tundry.
8.roslinnosć+ link
Ciekawostki
Daje naj :)
2

Odpowiedzi

2010-02-28T12:51:54+01:00
1Urozmaica go wiele rzek i jezior. Także tutaj występują liczne jeziora polodowcowe (zagłębienia w terenie, które powstają po ustąpieniu lodowca i wypełnieniu się wodą). Latem nad bagnami oraz wodami, pojawiają się niezliczone chmary komarów.
2a)ptaki owadożerne: sikorka
b)ptaki wszystkożerne: głuszec
c)ptaki roślinożerne: jemiołuszka
d)ptaki drapieżne: jastrząb, krogulec
e)ssaki roślinożerne: łoś
f)drapieżniki: łasice, gronostaje, borsuki, rosomaki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie
3.Chłodny klimat umiarkowany.
Strefa północnych lasów iglastych charakteryzuję się krótkim, ciepłym latem oraz długą, mroźną zimą. Latem, w lipcu średnia temperatura wynosi od 10C do 20C, a zimą, w styczniu od –10C do –50C. Powodem tych zimowych mrozów jest napływanie zimnego powietrza arktycznego z północy. W znaczącej części w strefie północnych lasów iglastych występuje wieczna zmarzlina. Oznacza to, że grunt jest bardzo głęboko zamarznięty, tylko latem rozmarza się do głębokości ok. 1 metra. Uniemożliwia ona wsiąkanie wód opadowych oraz sprzyja tworzeniu się rozległych terenów bagien.

7Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny. Wierzchnia warstwa gruntu – do około 1 metra- ulega rozmarznięciu (tak zwana wieczna zmarzlina), wskutek czego staje się on często grząskim bagnem, w głąb którego nie może wsiąknąć nadmiar wody. Zima jest mroźna i śnieżna, temperatura dochodzi do -48°C. Trwa noc polarna. Wieją silne wiatry. Występuje zjawisko zorzy polarnej. Grunt ponownie zamarza.

tu masz link tam znajdziesz wszystko http://www.edukator.pl/portal-edukacyjny/4854-strefy-klimatyczno-roslinne/4854.html
2010-02-28T18:02:08+01:00
1jest bardzo duzo rzek i jezior
2 wystepuja gatunki zwierzat ;ptaki owadożerne ,ptaki ,ssaki
,roślinożerne ptaki,ptaki drapieżne
3 Chłodny klimat umiarkowany


wiecej nieumiem poradz sobie sam/a