Odpowiedzi

2010-03-01T16:38:06+01:00
Koszalin jest to miasto w województwie zachodniopomorskim w północnej Polsce, w pobliżu wybrzeży Morza Bałtyckiego. Znajduje się tam 106 000 mieszkańców (dane z 1998 roku). Występuje głównie przemysł elektoniczny, maszynowy, metalowy, meblarski, spożywczy, roszarnia lnu, wytwórnia pomocy naukowych. Można zaobserwować tam również węzeł kolejowy, port lotniczy(Zagrze Pomorskie), Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Obrony PRzeciwlotniczej, Wyzsze Seminarium Duchowne. Nie mogło zabraknąć takich miejsc jak: teatr, muzeum czy filharmonia. Koszalin znany jest od 1214 roku, z czeg prawa miejskie uzyskał w 1266 roku. Do 1945 roku znajdował się w granicach Niemiec jako Köslin.Koszalin (pomor. Koszalëno, niem. Köslin, łac. Scurgum) - największe miasto Pomorza Środkowego położone w północno-zachodniej Polsce. Znajduje się przy rzece Dzierżęcince. Koszalin to także kurort turystyczny. Znajduje się przy jeziorze Jamno i w odległości zaledwie 5 km od Bałtyku. W mieście znajduje się wiele hoteli i pensjonatów oraz zabytków. Koszalin to największe miasto w północno-zachodniej Polsce, położone zaledwie 10 km na południe od wybrzeża Bałtyku. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w tej części kraju, w którego historii splatały się wpływy polskie, niemieckie i skandynawskie. Dziś Koszalin znany jest z licznych wydarzeń kulturalnych, do których należą m.in. festiwale kabaretowe, koncerty i przeglądy filmowe. Do listy atrakcji turystycznych miasta trzeba też dodać pobliskie jeziora, plaże i rezerwaty przyrody.

http://www.figlewicz.za.pl/images/Koszalin.png (herb)

http://www.panorama-miast.com.pl/85/assets/images/a/koszalin.jpg
http://www.euartmuseum.eu/museums/polish_museums/image/koszalin.jpg
(muzeum)

http://www.koszalin.pl/getfile/f9b23b82-0e72-4fcf-9c32-824d627f18c6/Koszalin_special-economic-zone_zmniejszone.aspx (z góry)

http://www.mapofpoland.pl/zdjecia-05245/Galeria-Handlowa-Emka-Koszalin.jpg (galeria handlowa Emka)

i......

Koszalin - opis, położenie, historia
Koszalin jest największym miastem Pomorza Środkowego w północno-zachodniej Polsce. Miasto leży 13 km od Bałtyku. Przez miasto przepływa rzeka Dzierżęcinka, która wpada do przybrzeżnego jeziora Jamno.

Osiedle słowiańskie w X i na początku XI w. wraz z przyległym terenem należało do Polski. Miejscowa ludność została ochrzczona za panowania Bolesława Chrobrego. Koszalin w 1266 roku otrzymał prawa miejskie. Począwszy od XVI w. nastąpił wzrost wpływów niemieckich. W 1653 po wymarciu książąt pomorskich zajęte przez Branderburgię. Niegdyś handlowe miasto portowe (port nad jeziorem Jamno). Po zamuleniu przesmyku łączącego jezioro Jamno z morzem (1690) nastąpiło zahamowanie handlu i upadek miasta. Ponowny rozwój nastąpił od połowy XIX w. po wybudowaniu linii kolejowej Szczecin-Gdańsk.

Lata międzywojenne nie były dobrym okresem dla rozwoju Koszalina. Poprawę przyniosły dopiero niemieckie przygotowania do II wojny światowej. Koszalin został wyzwolony przez Armie Radziecka w pierwszych dniach maja 1945 roku. Miasto, mimo że wyzwolone bez walk, zostało zniszczone w ponad 40%. Po wojnie Koszalin trafił w granice Polski. W 1945 władze nowego województwa zachodniopomorskiego kilka razy przenosiły się między Koszalinem i Szczecinem. W 1950 podzielono województwo "zachodniopomorskie" na "szczecińskie" i "koszalińskie".

Koszalin jest siedzibą Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Pierwszego czerwca 1991 r. gościem miasta był papież Jan Paweł II, witany przez mieszkańców całego województwa. Moment błogosławieństwa udzielonego miast upamiętnia pomnik Ojca Świętego odsłonięty w piątą rocznicę wizyty przed koszalińską katedrą.


http://www.mapofpoland.pl/Koszalin,galeria.html#galeria

tu znajdziesz jeszcze sporo zdjęć :)

Pozdrawiam :)
Mam nadzieję, że pomogłam :)
1 1 1
2010-03-01T21:31:56+01:00
W związku z błędem z załącznikami przesyłam link do prezentacji.


http://www.przeklej.pl/plik/zadane-pl1234-ppt-000b072evbq4