Odpowiedzi

2010-02-28T14:16:07+01:00
Postać świętoszka została stworzona w celu:
a)krytyki hipokryzji religijnej
b) w celu stworzenia człowieka, który dla osiągnięcia własnych korzyści, wykorzystał Orgona i jego rodzinę, udając przy tym osobę wielce religijną i pobożną.
Postać Makbeta została stworzona w celu:
a)poruszenia wielu istotnych i wiecznie aktualnych zagadnień
Do najważniejszych należą: problem władzy, winy i kary, kwestia ludzkiego losu (fatum, istnienia sił wyższych bądź przypadku)
b)pytan o źródło zła w świecie i cierpienia człowieka.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T14:17:32+01:00
Cechy:
Świętoszek: obłudny, fałszywy, zakłamany, podstępny, ohydny, obślizgły, zazdrosny, sprytny, dwulicowy, chciwy,

Makbet: rządny władzy, okrutny, uległy żonie (pantoflarz), nie jest jednak postacią wyłącznie "czarną", przebija przez niego sumienie i zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji, jednak wie, że mając już krew na rękach nie może się wycofać, zabrnął za daleko i nie ma dla niego odwrotu, przeżywa chwile refleksji, to jest jego tragizm.

Cel:
Cel Świętoszka to pokazanie społeczeństwu francuskiemu kanalii dworskich i równocześnie polemika z nimi, Molier miał duże nieprzyjemności ze strony możnych, za to, że napisał i wystawił taką sztukę, została ona zakazana przez króla, jednak po liście Moliera do władcy, z powrotem ukazała się na deskach teatru. Świętoszek pokazuje pewien specyficzny typ osób, jakich wówczas we francji było mnóstwo (w wyższych warstwach społecznych).

Pytanie o cel Makbeta.... Cóż, to jest literatura. Sztuka nie ma celu jako takiego. Chodzi o przeżycie artystyczne. Cos jak z obrazami. Nie wiem jak na to odpowiedzieć. Wydaję mi się, że nie powinno byc takiego pytania. Shakespeare to Shakespeare.