Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-19T10:58:12+02:00
Metan stanowi duże zagrożenie(jest bezwonny i trudno go wyczuć) dla pracujących pod ziemia górników, ponieważ bardzo często występuje w kopalniach węgla kamiennego i tworzy z powietrzem mieszankę wybuchową

do gazu ziemnego w instalacjach gazowych dodawane są substancje zapachowe (gaz ziemny jest nawaniany), aby można było wyczuć jego obecność w powietrzu (charakterystyczny zapach to ostrzeżenie o ulatniającym się gazie).
spód garnka w czasie gotowania pokrywa się czasem sadzą, ponieważ gazem ziemny łączy się z powietrzem ubogim w tlen(spalanie niecałkowite)
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-19T11:25:16+02:00
1. Dlaczego metan stanowi duże zagrożenie dla pracujących pod ziemią górników?
Metan jest bezbarwny i bezwonny. Metan w połączeniu z tlenem (przy stężeniu ok rzy stężeniu 5-15%) tworzy mieszaninę wybuchową. Dodatkowo jego wybuch może być inicjacją dla kolejnego wybuchu - pyłu węglowego.

2. Dlaczego należy sprawdzać szczelność instalacji gazowych w mieszkaniach?
Wyobraź sobie, że z kuchenki ulatnia się gaz ( teraz jest on nawaniany, ale załóżmy, że ktoś ma katar;p). Ktoś chcę np. zagotować sobie wodę, zapala zapałkę i (składnikiem stanowiącym 90% gazu ziemnego jest metan, który łatwo wybucha) może dojść do wybuchu.
1 5 1