Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T15:51:42+01:00
Rosiczka(Drosera), należąca do rodziny rosiczkowatych grupy roślin mięsożernych .Blaszki liściowe wyposażone są od góry i na brzegach w drobne włoski gruczołowe zakończone główkowatymi zgrubieniami. Tam właśnie wydzielana jest błyszcząca i lepka substancja niczym rosa (stąd nazwa), która zawiera enzymy trawiące ciała schwytanych zwierząt. Wydzielina owa jest silnie klejąca, toteż zwabiony owad nie jest w stanie samodzielnie się uwolnić. Włoski ponadto reagują zginaniem na ruchy owada. Nie tylko zresztą owady, ale także, jak to wynika z doświadczeń, surowe i gotowane mięso, białko jaja kurzego i chleb mogą zostać skonsumowane przez niepozorną rosiczkę.
2010-02-28T15:53:45+01:00
Jest to roślina owadożerna, ponieważ jej liście uległy modyfikacji i stanowią pułapki na owady. Włoski znajdujące się na powierzchni liścia wydzielają substancje wabiące owady. Substancje te powodują, że owad nie może się uwolnić i opuścić liścia. Wtedy liść się zamyka.
Funkcje:
- rosiczki rosną na mało żyznych glebach, co powoduje, że brakuje im składników odżywczych i azotu. Owadożerność możliwa dzięki liściom pozwala na zdobycie tych składników i azotu.
- włoski pokrywające liście mają kolor czerwony, co zwiększa atrakcyjność rośliny i jeszcze bardziej wabi owady.