Odpowiedzi

2010-02-28T16:15:00+01:00
Mówiąc o malarstwie klasycystycznym, możemy powiedzieć to samo co powiedzieliśmy o rzeżbie tego okresu: statyka układy kompozycyjnego zastępuje tu barokową dynamikę, a w miejsce barokowego realizmy w charakterystyce postacipojawia się idealizm. Dla opisu malarstwa to jednak nie wystarczy.Doda więc że w przeciwieństwie do malarstwa barokowego, opartego na zdecydowanych zestawieniach barw plam i na ostrych kontrastach światłocieniowych, malarze klasycyzmu stosująkolor na ogół chłodny i przygaszony, a śwatłow ich obrazach modeluje postacie miękko i łagodnie , niby rzeżbiarskie posągi. Znaczną rolę odegrał rysunek, wyraziście wyodrębniający postacie z tła.Powiem jeszcze, że w tym czasie farba była rozkładana na płutnie gładko i równomiernie, a ślad przebiegu pędzla starannie ukrywany.
Tematów malarskich coraz częściej dostarczało artystom życie współczesne. Jeśli zaś sięgano po tematy do starożytności, to przede wszystkim po to aby w jej dziejach szukać analogii (podobieństwa) z tym co działo się współcześnie.
A)Marcello Bacciarelli (włoch) jako nadworny malarz Stanisława Augusta:
-Stanisław August Poniatowski w stroju konoracyjnym
-Stanisław August z klepsydrą
b)malarz Warszawy: Bernardo Bellotto (włoch) znany Canaletto:
-krakowskie przedmieście od strony Placu Zamkowego
-Kościół Karmelitów

mam nadzieję że pomogłam i życzę powodzenia z zadaniem:)
11 2 11
2010-02-28T20:49:15+01:00
Najwybitniejszy malarz klasycystyczny David często sięgał po tematy z historii antycznej, gdyż te motywy przypominały o potrzebie pokoju, pojednania i rezygnacji z bezsensownej walki. Do dzieł namalowanych przez Davida należą: "Przysięga Horacjuszy", "Śmierć Marata", "Portret koronny Stanisława Kostki Potockiego" i portrety Napoleona Bonaparte (najczęściej jadącego na koniu).

Cechy malarstwa klasycystycznego to: doskonały rysunek, podporządkowany rysunkowi kolor, równomierne rozłożenie świateł, wystudiowanie, nieraz teatralne gesty i pozy postaci.

W XVIII w malarstwo portretowe zmieniło swoje zasady kompozycyjne. Przedstawiano postacie na tle antycznej architektury i siedzących na krzesłach starożytnych oraz malowano portrety znane z renesansu, w którym statyczną postać przedstawiono na tle pejzażu.

W Polsce sztuka klasycystyczna wiąże się z panowaniem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki mecenatowi króla wykształcił się tzw. styl stanisławowski. Styl ten tworzył architekt Dominik Merlini i malarz Marceli Bocciarelli. Dominik Merlini wsławił się następującymi pracami: rozbudował Zamek Ujazdowski, rozbudował zespół Łazienek, barokową Łazienkę przekształcił w pałac Na Wodzie.

Wybitne dzieła Bacciarellego to "Nadanie przywilejów Akademi Krakowskiej" i "Portret koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego".

W czasach klasycyzmu działał również w Polsce malarz uwieczniający widoki Warszawy. Bernardo Bellotto zwany Canalettem. Malował on weduty, czyli dokładny i wierny perspektywie widok miasta.

5 4 5