Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T16:28:31+01:00
Chiny Wschodnie : przeważają niziny i niewysokie góry. Strefa klimatyczna umiarkowana. Wschodnia część Chin ma typowy klimat monsunowy, co wiąże się z sezonową zmianą kierunków wiatrów, które w lecie wieją znad oceanu nad ląd (pora deszczowa), a w zimie znad lądu na morze (pora sucha); średnie roczne sumy opadów w tej części Chin są największe i wynoszą: 700–1000 mm na wybrzeżu Morza Żółtego.

Chiny Zachodnie : wysoko położone wyżyny, góry i bezodpływowe kotliny. Strefa klimatyczna podzwrotnikowa. Zachodnie obszary Chin mają klimat kontynentalny, skrajnie suchy; średnia temperatura w styczniu jest tu zróżnicowana od –8 do –26°C, w lipcu na większości obszarów 20–25°C (w Kotlinie Kaszgarskiej ponad 30°C); opady poniżej 250 mm (w Kotlinie Kaszgarskiej i na pustyni Ałaszan poniżej 100 mm).

Chiny Północne : Na północy kraju wznosi się Wyżyna Mongolska z pustynią Ałaszan oraz Wyżyna Ordos, do której na południu przylega Wyżyna Lessowa – największy w świecie obszar występowania lessów. Równoleżnikowe pasma górskie (głównie góry Qin Ling) oddzielają Wyżynę Lessową od Kotliny Syczuańskiej przechodzącej na południu w Wyżynę Junnańsko-Kuejczouską o charakterystycznej rzeźbie krasowej.

Chiny Południowe : Południową część kraju zajmuje najwyżej położona wyżyna na ziemi – Wyżyna Tybetańska (o wysokościach 4000-5000 m n.p.m.). Wyżynę te otacza najwyższe pasmo górskie świata – Himalaje (z najwyższym szczytem świata Mount Everest sięgającym 8850 m n.p.m.) od południa.

41 4 41
2010-02-28T16:39:52+01:00
Pomiędzy Chinami wschodnimi a zachodnimi:
Gęstość zaludnienia Chin wschodnich jest bardzo wysoka, ponieważ jest wysoki przyrost naturalny, wysoko rozwinięta gospodarka, przemysł oraz możliwość handlu przez Morze Południowochińskie. Ludzie osiedlają się tam również z powodu korzystnego klimatu i czasami nadmiernej ilości wody. Do tego regionu przyciąga ludzi łatwa możliwość znalezienia pracy, surowce mineralne a także chińska kultura.Natomiast z zachodniej część chin jest bardzo niska gęstość zaludnienia, ponieważ brak surowców mineralnych, mniejsza ilość wody, niezbyt rozwinięta gospodarka i brak możliwość handlu morskiego.
32 4 32