Witam wszystkich chętnych. Zadanie jest bardzo trudne ponieważ trzeba napisać recenzję o spektaklu z teatru muzycznego (dużo osób pewnie na nim było) "Footloose - wrzuć luz " jeśli nie byłeś na tym spektaklu to 2 opcją jest napisać recenzję o filmie pt. "Dziady". nie przyjmuje żadnych skopiowanych zadań z internetu!!! Postarajcie się bo daje za najlepszą odp 130p.

1

Odpowiedzi

2010-03-02T19:13:42+01:00
Ostatnio wspólnie z przyjaciółmi wybrałem się do kina na film pt. Lawa.Jest to zekranizowany utwór Adama Mickiewicza pt. "Dziady" w reżyserii Tadeusza Konwickiego.Gdy przeczytałem tę książkę wydawało mi się, że nikomu nie uda się jej przerzucić na ekran, tak aby z fragmentów ułożyć całość nie zmieniając przy tym treści jaką Mickiewicz skierował do czytelników.Jednak pan Tadeusz Konwicki stanął na wysokości zadania i udało mu sie to wykonać.Poprzez znakomita obsadę aktorów, prawidłowo dobraną muzykę i znakomitą scenografię stworzył obraz filmowy "Dziady".
Słowa Wysockiego kierują szczególną uwagę na tytuł "Lawa": "Nasz naród jak lawa - z wierzchu zimna, twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, pluwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi".Patriotyzm polskich obywateli (głębia lawy) ukazani zostali jako symboliczny biały orzeł, usiłujący poderwać się ze swojego gniazda.
Aby udoskonalić i odczytać podstawowe wątki już istniejące, Konwicki postanowił wprowadzić nowe elementy.
Profesjonalnie jest widoczny kontakt grupy materialnej i duchownej w scenie z obchodzenia uroczystości na pamiątkę zmarłych.
Reżyser wprowadził do swojego dzieła dwóch Konradów.Role młodego Konrada odgrywa Żmijewski Artur,miejsca ustępuje osobie doświadczonej przez los - Konradowi starszemu, odtwórcą jego jest Gustaw Holoubek. Ziemski zauroczony kochanek biegnący na swoje spotkanie z ukochaną Marylą to młody Gustaw-Konrad.Anioł prosi go aby dumał o własnym przeznaczeniu.Mistrzem, tworzącym wielką pieśń,jest Starszy Konrad. Wie jaka jest jego rola - chce ratować ojczyznę. Buntuje się przeciwko Bogu, mówi: "Ty jesteś tylko mądrością". "Jeślim nie zgadł - odpowiedz" - możemy tylko się domyślać, czy tą odpowiedzią jest strzał do bezbronnego człowieka. A więc jeśli chodzi o treść Konwickiemu udało się odtworzyć sceny z "Dziadów".
Natomiast znajdują się niektóre rzeczy które mi się nie podobały. Pomimo, że dobrana przez reżysera muzyka, jest ciekawa, natomiast po czasie zmienia się w monotonna. Następną wadą jest obecna w filmie nuda.Czytelnik który chociaż raz przeczytał Dziady może domyślić się treści filmu.Konwickiemu niestety nie udało się uniknąć znużenia u współczesnego widza.
Moim zdaniem, reżyser Tadeusz Konwicki bardzo dobrze stworzył ekranizacje dzieła Mickiewicza. Pomimo tego ze mamy autorska wizje książki to doskonale dopełnia nasze zainteresowanie z samego dramatu książki.