Odpowiedzi

2010-02-28T16:54:39+01:00
*
Ustal wspólnie z rodzicami zasady korzystania z Internetu.
Ustalcie kiedy i jak długo możesz przebywać w Sieci, z jakich serwisów internetowych możesz korzystać. Umowa z rodzicami nie oznacza rezygnacji z twojej prywatności czy twoich praw. Jest ona po prostu uzgodnieniem waszego wspólnego stanowiska opartego na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.
*
Chroń swoją prywatność w Sieci.
Jeśli bierzesz udział w jakimkolwiek forum publicznym w internecie, nie podawaj swojego nazwiska, adresu mailowego, numeru telefonu, nazwy szkoły oraz innych informacji, które mogłyby pozwolić na ustalenie twojej tożsamości (dotyczy to również danych twoich rodziców, rodzeństwa, znajomych).
*
Nie wysyłaj swoich zdjęć osobom, których nie znasz, bez porozumienia z rodzicami.
*
Odpowiadaj mądrze na otrzymane wiadomości.
Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości (e-maile, komentarze na czacie, IM, grupy dyskusyjne, itp.), które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany lub zaniepokojony. Gdy otrzymasz taką wiadomość, powiedz o tym rodzicom lub innym dorosłym, do których masz zaufanie. Zgłoście taki incydent do punktu kontaktowego http://www.hotline.org.pl/
*
Bądź ostrożny korzystając z czat roomów.
Czat room jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym obszarem w Internecie. Nigdy nie możesz mieć pewności z kim naprawdę rozmawiasz. Możesz spotkać tam wielu przyjaznych i ciekawych ludzi. Pamiętaj jednak, że czaty są również wykorzystywane przez pedofili do poszukiwania swoich ofiar, szczególnie wśród nastolatków. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych i nie organizuj spotkań w „realu" bez wiedzy rodziców.
*
Nigdy nie umawiaj się z osobami, które poznałeś w Sieci, bez zgody rodziców.
Pamiętaj, że ludzie nie zawsze są tymi za kogo się podają. Jeśli jednak chcesz się spotkać z internetowym znajomym, porozmawiaj o tym najpierw z rodzicami i nigdy nie idź na takie spotkanie sam. Zadbaj o to, aby spokanie odbyło się w miejscu publicznym, które dobrze znasz.
*
Bądź podejrzliwy, jeśli ktoś, kogo poznałeś na czacie próbuje nastawiać cię przeciwko rodzicom, opiekunom, nauczycielom czy przyjaciołom.
Niektóre czaty wykorzystywane są przez pedofili, sekty i inne niebezpieczne grupy do nakłaniania młodych ludzi, by zrobili coś, czego nie chcieliby robić.
*
Bądź ostrożny, jeśli ściągasz coś do swojego komputera ze strony www.
Niektóre strony www proszą o pozwolenie na załadowanie jakiegoś programu lub „podłączenie się". Programy te w niektórych przypadkach mogą być wykorzystywane później do przesyłania ci jedynie irytujących reklam. Niestety często są również używane do ingerowania w twoją prywatność, śledzenia tego, co robisz w danej chwili w sieci czy wprowadzania wirusów do twojego komputera. Mogą one zamienić twój komputer w serwer, z którego ktoś nieznajomy będzie mógł swobodnie korzystać, np. pobierając bez twojej zgody twoje fotografie, prywatne dokumenty i in. Nie wgrywaj żadnych programów, jeśli nie masz pewności, że pochodzą one z godnego zaufania źródła.
*
Jeśli masz swój blog, musisz mieć świadomość, że jest on dostępny każdemu kto korzysta z Internetu. Pamiętaj o tym zamieszczając w blogu informacje o sobie. Zastanów się, jakie wiadomości na swój temat chciałbyś tam umieścić i czy naprawdę powinieneś to zrobić. Wszystko, co umieścisz w blogu może być nie tylko przeczytane przez innych użytkowników sieci, ale także z łatwością kopiowane i przechowywane, a w przyszłości może zostać wykorzystane przeciwko tobie. To, co teraz wydaje ci się fajne i zabawne, może okazać się niestosowne i kłopotliwe kilka lat później, np. gdy będziesz się starał o przyjęcie do szkoły czy pracy. Powinieneś też uważać, co mówisz o członkach swojej rodziny, znajomych i przyjaciołach, aby nie sprawić im przykrości czy wręcz narazić na niebezpieczeństwo.
*
Pamiętaj, że w Internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania.
Nie rób niczego, co mogłoby urazić innych użytkowników lub byłoby sprzeczne z prawem.
2010-02-28T17:14:03+01:00
1.Zainstaluj program antywirusowy!
2.Nie podawaj nikomu swoich danych dostępowych!
3.Nie używaj ani nie pobieraj pirackiego oprogramowania!
4.Używaj bezpiecznej przeglądarki internetowej i włącz automatyczne aktualizacje!
5.Informuj znajomych, jak zabezpieczyć skutecznie swój komputer!
6.Nie wchodź tam, gdzie nie trzeba! Masz rozum? Masz czysty system.
7.Aktualizuj system operacyjny i wszystkie programy - szczególnie przeglądarkę oraz wtyczki: Flash, Java...
8.Skanuj nośniki wymienne! Możesz też wyłączyć autoodtwarzanie.
9.Nie odbieraj podejrzanych listów, a szczególnie nie otwieraj załączników od nieznajomych!
10.Wyłącz wtyczki w przeglądarce lub włącz je tylko dla zaufanych witryn.
11. nie jedz przy komputerze


a jeśli chcesz BHP to podaje link http://www.eioba.pl/a914/bezpieczenstwo_i_higiena_pracy_z_komputerem
2010-02-28T18:05:44+01:00
Nie podawaĆ swojego adresu zamieszkania nieznajomym ,
Nie umawiac się z nieznajomymi w miejscach od-osobnionycH ,