Odpowiedzi

2010-02-28T17:04:40+01:00
Drapieżny ssak z rodziny psowatych, udomowiony przez człowieka potomek wilka szarego, jego współczesna forma stworzona została za pomocą doboru sztucznego, w obrębie gatunku istnieją różne rasy.znany nam dobrze jako pies domowy.Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy międzynarodowych naukowców z uniwersytetów Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition, które należą do korporacji Mars, będącej producentem karmy dla psów. Otrzymane wyniki badań odkryły, że cechy fizyczne jak i charakterologiczne są zależne od genotypu. Badania koncentrowały się na wyszukiwaniu niewielkich różnic w materiale genetycznym, tak zwanych polimorfizmów pojedynczego nukleotydu[2].

W literaturze kynologicznej są przytaczane systemy identyfikacji ras, które mogą być oparte m.in na kryteriach ich użytkowości lub na cechach wyglądu zewnętrznego. David Alderton (także Anna Maria Krämer) prezentuje podział ras psów ze względu na ich wzrost oraz masę ciała. Wymiary te, w zależności od rasy, wahają się od. ok. 25 cm do nawet ok. 1 metra wysokości w kłębie. Masa ciała psów jest rozpięta w granicach od 1 kg do ok. 100 kg. David Alderton wprowadza także ogólne rozróżnienie ras psów ze względu na:

* kształt głowy, gdzie wyróżnia trzy podstawowe kategorie:
o psy okrągłogłowe, głównie zaliczane są tu rasy posiadające krótkie kufy (jak u rasy Cavalier King Charles Spaniel)
o psy długogłowe, z wydłużonymi kufami (np. Whippet)
o psy o kształcie głowy kwadratowym, o mocnych i krótkich szczękach (np. takich jak u Bullmastiffa)
* typ uszu, gdzie są wyszczególnione:
o uszy długie (jak u rasy Bloodhound)
o uszy krótkie (terier czeski), do których zaliczane są uszy łamane, czyli charakterystycznie wywinięte do przodu, tak jak występuje to np. u foksteriera krótkowłosego lub u owczarka szkockiego długowłosego
o uszy stojące (tego typu uszy występują np. u husky syberyjskiego)
* długość sierści, gdzie rasy psów są podzielone na trzy grupy:
o psy długowłose
o psy krótkowłose
o psy szorstkowłose

Istnieją rasy, w których występują odmiany psów o wszystkich trzech wariantach długości szaty (np. wyżeł niemiecki, jamnik), częściej jednak występuje któryś z wariantów w postaci dominującej (liczniejszej), preferowanej przez hodowców, na przykład z powodu lepszej użytkowości rasy o konkretnej długości włosa w określonych warunkach środowiskowych. Powyższy podział nie uwzględnia występowania ras psów całkowicie nieowłosionych (jak np. nagi pies peruwiański) lub częściowo owłosionych (jak np. chiński grzywacz).
* Węch jest dla psa najważniejszym zmysłem. Już jako ślepe szczenię zaczyna się nim posługiwać. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali. Proces oswajania nowego, młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisko odzież przepojoną zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży.

* Słuch. Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek. Mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej. Zasięg słuchu psów jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Układając psa należy do niego mówić cicho, ponieważ zakrzyczany czworonóg może z czasem przestać zwracać uwagę na głos swego pana. Odpowiednią modulacją głosu właściciel może skutecznie wpływać na psa.

* Wzrok. Zmysł wzroku w hierarchii psa stoi za węchem i słuchem. To co pies zobaczy nie będzie miało dla niego znaczenia, dopóki nie rozpracuje tego węchem i/lub słuchem. Czworonogi nie widzą obiektów dwuwymiarowych. Wzrok psa jest słabszy niż człowieka. Objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych. Pies dobrze sobie za to radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku.

* Dotyk. Wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc.

* Smak. Wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata.


2010-02-28T17:08:34+01:00
otóz:

Moje zwierzątko to .... . Wabi się ... . moim obowiązkiem jest wyprowadzanie go codziennie oraz karmienie. Uwielbiam spędzać z nim czas. Mój pupil jest młody. Ma w sobie wiele energi i jest zdolny do wielu głupstw jednakże nie zamieniłabym go na żadne inne zwierzę. staram sie aby rozumiał mnie i był posłuszny. dlatego też kiedy mam czas ucze go nowych coraz to różniejszych sztuczek. najłatwiej poszło mi z nauczeniem ( możesz tu wstawi np. aport, łapa itp. ) . ( imię zwierzaka) kiedy tylko wrócę do domu jest szczęsliwy oraz natychmiast biegnie po swoją ulubioną zabawkę, żebym poswięciła mu choć chwilę uwagi. Poza wadami mego czworonożnego przyjaciela takimi jak lenistwo, nieposłuszeństwo kocham go takim jaki jest.

Myślę że dobrze ;))
2010-02-28T17:10:02+01:00
Opisywanym prze ze mnie zwierzątkiem jest mój czarny pies Kajtek.
Jest psotliwy , lubi się bawić swoimi zabawkami nie lubi gdy do domu wchodzą nie znani przez niego ludzie może wtedy lekko ugryźć. Ma czarne futerko ale siwą brodę pod którą rozciąga sie biały krawacik ma 2 jasno rude łatki na uszach.Je karmę , swoje ciastka i kostki kilka razy dziennie ale oczywiście nie wszystko na raz .
Bardzo go lubię za to że jak byłem mały mnie bronił.