Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T17:24:12+01:00
Streszczenie
SAM PISAŁEM I DUZO SIE NAMĘCZYŁEM PROSZE O NAJLEPSZA ODPOWIEDŹ !!

Autorem tej lektury jest Alfred Szklarski. Pisał on dla dzieci. Jego najwybitniejsze książki to : „Orle Pióro” i „Ostatnia Walka Dakotów”. Akcja opisywanej przeze mnie powieści dzieje się w 1902 roku w różnych miejscach: Warszawie, na statku „Aligator” a potem w Port Saidzie i w Australii. „Tomek w krainie kangurów” jest to typowa powieść przygodowo-podróżnicza. Mamy w niej przestrzenie, przygody i niebezpieczeństwo, które czeka Tomka i jego przyjaciół.
Głównym bohaterem jest Tomasz Wilmowski uczeń czwartej klasy ówczesnego gimnazjum. Tomek jest dobrze zbudowanym blondynem. Bohater dobrze się uczy, jest odważny i pomysłowy. Ma dobre serce, ale jest niecierpliwy i nierozważny. Jego najbliższą rodziną byli: Pani Wilmowska – mama Tomka, Andrzej Wilmowski – tata bohatera, ciotka i wuj Karscy.
Przygoda z Australią zaczęła się bardzo interesująco. Gdy Tomek wrócił ze szkoły, u progu domu zjawił się tajemniczy gość. Od razu udał się do salonu, gdzie czekało już na niego wujostwo. Rozmawiali bardzo długo, bo aż cztery godziny. Po pewnym czasie, gdy rozmowa dobiegała już końca, domownicy wezwali do siebie Tomka. Tym tajemniczym gościem okazał się Jan Smuga – przyjaciel ojca Tomka. Był tu właśnie w jego imieniu. Tata Tomka zaproponował mu wspólną podróż do Australii, aby łowić dzikie zwierzęta do ogrodów zoologicznych.
Następnego ranka Tomek i Smuga jechali już pociągiem do Triestu nad Adriatykiem, gdzie nasz bohater po wielu latach miał się spotkać z ojcem. W porcie czekał już na nich statek
„Aligator”, na którym zwierzęta czekały na transport do Melbourne. Tomek poznał na statku nowego przyjaciela Bosmana Nowickiego, który tak jak bohater, bardzo tęsknił za Warszawą. Tomasz podarował mu widokówki z rodzinnego Powiśla.
Bosman w zamian za pocztówki uczył Tomka strzelać ze sztucera. Przydało mu się to potem. Pierwszą przygodę, którą przeżył na statku było spotkanie z transportowanym do Australii tygrysem bengalskim. Uratował on wtedy życie swoje i Smugi. Kiedy dotarli do Port Saidu spotkali wróżbitę.
„-W dalekim i dzikim kraju znajdziesz to, czego inni będą szukali bezskutecznie. Kiedy to się stanie zyskasz najlepszego przyjaciela, który nigdy nie wypowie ani słowa.
W Australii Tomek polował na kangury i psy dingo. Obie wyprawy przyniosły oczekiwany efekt . Pewnego razu bohater dowiedział się, że razem z bosmanem Nowickim nie mogą brać udziału w trzecim polowaniu na emu. Postanowili, że „złowią” strusie na własną rękę. Nie złapali jednak żadnego okazu. Kiedy wracali do obozu zaskoczyła ich burza piaskowa. Nie mieli żadnych zapasów jedzenia ani picia. Na pomoc przyjechali pan Smuga i pan Wilmowski.
Następnego dnia Tomek wybrał się do swoich przyjaciół państwa Allan –. Bohater dowiedział się, że dwa dni temu zaginęła ich córka. Pani Allan poprosiła Tomka, aby wyszedł na dwór z psem. Nagle zwierze zerwało się ze smyczy i pomknęło w las. Gdy Tomek próbował go dogonić wpadł do wielkiego wąwozu gdzie ze złamaną nogą leżała... Sally – córka Państwa Allanów. Tomek wziął ją na plecy i zaniósł do domu. W nagrodę dostał od przyjaciółki psa. Przepowiednia wróżbity z Port Saidu spełniła się.
Pewnego dnia Tomek wybrał się na spacer do lasu. Zobaczył rozmawiających ludzi. Pomyślał, że to mordercy. Zaczął krzyczeć i uciekać. Mężczyźni złapali go i przywiązali do drzewa. Nie byli to jednak mordercy, tylko poszukiwacze złota. Złapali go, ponieważ „wiedział za dużo” . Z pomocą przyszli jednak : Bosman Nowicki i Pan Smuga. Okazało się, że było to wielkie nieporozumienie. Poszukiwacze wypuścili Tomka a ich przywódca stary O’Donell podarował Tomkowi samorodek złota.
Poprzednia, wcześniejsza wersja przygód Tomka nie przyniosła autorowi uznania. Tomek w niej był leniwy i źle się uczył. W tej opowieści bohater jest barwny. Niektórzy sądzą, że Tomek ma za dużo szczęścia, lecz dużo lepiej czyta się o bohaterze, który dobrze się uczy i z opresji wychodzi bez szwanku. Bardzo polubiłem Tomka. Zapraszam do czytania. Następna pozycja z tej serii to : „Tomek na czarnym lądzie
46 3 46