Odpowiedzi

2010-02-28T17:31:10+01:00
Afryka jest kontynentem leżącym po obu stronach równika, w większości na półkuli wschodniej.Od Europy oddzielona jest Morzem śródziemnym od Azji Kanałem Sueskim i Morzem Czerownym. Zachodnie wybrzeża Afryki oblewa Ocean Atlantycki, wschodnie Ocean Indyjski. Pod względem powierzchni Afryka jest drugim po Azji kontynetem świata.
Afryka to wyżynny kontynent, którego średnia wysokość wynosi 658m n.p.m a ponad 75% powierzchni Afryki leży na wysokości 300-2000m n.p.m.:
najwyższym szczytem jest Kibo w masywie Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
najniżej położonym obszarem-depresja jeziora Assal nad Zatoką Adeńską (173m p.p.m.).

Charakterystyczne dla Afryki jest występowanie rozległych kotlin, otoczonych wyżynami o urozmaiconej rzeźbie terenu np. w środkowej części Afryki leży Kotlina Kongo, w Afryce Południowej Kotlina Kalahari.W Afryce Wschodniej ciągnie sie system wielkich rowów tektonicznych , przecinających wysoko położóne wyzyny zrębowe, ponad którymi wznoszą się potężne stożki wulkaniczne (np. Kilimandżaro 5895m n.p.m. i Kenia 5199 m n.p.m.).
29 4 29
2010-02-28T17:42:40+01:00
Linia brzegowa Afryki jest słabo rozwinięta, można więc śmiało powiedzieć, że tworzy ona zwarty blok lądowy. Jedynym dużym półwyspem jest Półwysep Somalijski. Wokół Afryki znajduje się niewiele wysp, a największą jest Madagaskar. Ponadto wokół Afryki rozciąga się kilka niewielkich archipelagów: Komory, Maskareny, Wyspy Kanaryjskie i Wyspy Zielonego Przylądka. Afryka jest kontynentem o przewadze wyżyn, na terenie których występują rozległe kotliny, takie jak: Kotlina Środkowego Nigru, Czadu, Górnego Nilu, Konga i Kalahari. Do największych wyżyn należą: Wyżyna Abisyńska, Wschodnioafrykańska, Ahaggar i Tibesti. Na powierzchni Czarnego Lądu jest też dużo wodospadów, znanych jako katarakty. Pasma górskie występują tylko w północno- zachodniej części Afryki- Atlas, oraz na południowym krańcu kontynentu- Góry Smocze. Bardzo popularny jest też wygasły wulkan i jednocześnie najwyższy szczyt w Afryce- Kilimandżaro.
55 4 55