Bolesław syn Mieszka I otrzymał od współczesnych mu ludzi przydomek Wielki. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów, lecz jego męstwo i odwagę docenili potomni, stąd przydomek Chrobry - mężny, odważny. Spróbujcie ocenić mocarstwową politykę pierwszego króla Polski. Czy jej skutki były dla Polski pozytywne czy negatywne?
Proszę nie kopiować z innych stron tylko pisać własne teksty. Dziękuję i obiecuję, że dobrych historyków nagrodzę szczodrze :)

1

Odpowiedzi

2010-02-28T19:42:25+01:00
Bolesław Chrobry był niewątpliwie najwybitniejszym władcom z dynastii Piastów. Można powiedzieć, że warunki polityczne tamtego okresu były doskonałe dla takiej osoby - porywczej, agresywnej, okrutnej, rozrzutnej (Zjazd gnieźnieński i w ogóle cała oprawa dworu). Powiększył, wręcz pomnożył terytorium polski, zawarł niesamowity sojusz z Ottonem III, ale... Sytuacja jaką po sobie zostawił była opłakana: duże państwo posiadające armie (której nie ma za co utrzymać), skłócone ze wszystkimi sąsiadami i w dodatku z pustym skarbem. Z takiego stanu wyjście było jedno: upadek. Zapewne dlatego Bolesław przez późniejszych nie jest nazywany Wielkim.