Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T12:15:33+01:00
polecenie 1:

1)Konflikt koreański - toczona w latach 1950-53 wojna pomiędzy Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, dążącą do opanowania całego Półwyspu Koreańskiego, a Republiką Koreańską wspieraną przez siły Organizacji Narodów Zjednoczonych. Walki zakończyły się utrzymaniem podziału Korei na dwa państwa.

2)Półwysep Koreański od 1910 roku był pod panowaniem Japonii. Pod koniec II wojny światowej został zajęty na południu przez armię amerykańską, na północy przez armię radziecką.

3)W planach było utworzenie jednego państwa koreańskiego, ale narastający konflikt między dwoma supermocarstwami uniemożliwiał współpracę pomiędzy Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi.

4)W maju 1948 w południowej części Korei przeprowadzono wybory

5)15 sierpnia 1948 roku proklamowano powstanie Republiki Korei ze stolicą w Seulu. Prezydentem i szefem rządu został Li Syngman Rhee.

6)W odpowiedzi na to we wrześniu tego samego roku na północy powstała Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRL-D), na czele z Kim Ir Senem. Jej stolicą został Phenian. Oba państwa nie uznawały się wzajemnie i równocześnie pretendowały do reprezentowania całej Korei.

7)Rok później wojska amerykańskie i radzieckie wycofały się z półwyspu, zostały jedynie grupy wojskowych zajmujące się szkoleniem. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zaczęła intensywne zbrojenia, a Kim Ir Sen zaczął zabiegać o zgodę Moskwy na zaatakowanie południa. Józef Stalin uzależnił aprobatę dla planu północnokoreańskiego przywódcy od stanowiska Mao Tse-Tunga. Po uzyskaniu błogosławieństwa Moskwy i Pekinu Kim Ir Sen mógł rozpocząć atak. Sądził, że w ciągu miesiąca jego armia, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt radziecki, odniesie całkowite zwycięstwo.

niestesty polecenia drugiego nie mogłam znalezc. mam nadzieje ze pomogłam przynajmniej z pierwszym;)
2 3 2