Odpowiedzi

2010-02-28T20:06:44+01:00
Niezwykle interesujące odkrycie grupy polskich naukowców badających koralowce (05.10.2007r.)

Grupa polskich naukowców udowodniła, że koralowce mają ogromną zdolność przystosowywania się do niekorzystnych warunków środowiska, takich jak zmiana składu chemicznego mórz. Stosując metody fizyczne i chemiczne uczeni, w tym dr hab. Radosław Przeniosło z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW oraz dr Maciej Mazur z Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Chemii UW, przeanalizowali budowę skamieniałych koralowców z okresu kredy, znalezionych na terenie Polski.


* Inkaska wyrocznia w Peru otwarta dla turystów dzięki badaczom z UW (1.09.2009 r.)

29 sierpnia br. odbyło się uroczyste otwarcie inkaskiego centrum ceremonialno-administracyjnego, które odtąd będzie dostępne dla turystów. Swój wkład w to osiągnięcie mają archeolodzy z UW.

# Pokrywa antycznego sarkofagu odnaleziona w Warszawie (02.06.2009 r.)

W Arkadach Kubickiego w Warszawie odnaleziono marmurową pokrywę sarkofagu. Jak ustaliła dwójka uniwersyteckich archeologów, dr Hubert Kowalski i Monika Muszyńska, jest to brakujące wieko jednego z najlepiej zachowanych sarkofagów antycznych, znajdujących się w zbiorach polskich
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T20:10:35+01:00
1.Polski teleskop projektu "Pi of the Sky" zaobserwował 25 listopada pojawienie się na niebie gwiazdy nowej w gwiazdozbiorze Kila na południowej części nieba. Po marcowym sfilmowaniu narodzin czarnej dziury jest to kolejny znaczący sukces warszawskich naukowców.

2.Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił odkrycie układu planetarnego będącego przeskalowaną wersją Układu Słonecznego. Kluczową rolę w odkryciu odegrał zespół polskich astronomów z Obserwatorium Astronomicznego UW kierowany przez prof. dr. hab. Andrzeja Udalskiego.

3.Grupa polskich naukowców udowodniła, że koralowce mają ogromną zdolność przystosowywania się do niekorzystnych warunków środowiska, takich jak zmiana składu chemicznego mórz. Stosując metody fizyczne i chemiczne uczeni, w tym dr hab. Radosław Przeniosło z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW oraz dr Maciej Mazur z Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Chemii UW, przeanalizowali budowę skamieniałych koralowców z okresu kredy, znalezionych na terenie Polski.

4.Za wydarzenie roku uznano odkrycie, że cząsteczki tzw. małego RNA (small RNA) uczestniczą w regulacji funkcjonowania genów w komórce. Przez wiele lat sądzono, że cząsteczki RNA służą głównie do przenoszenia z DNA poleceń budowy białek. Dopiero w mijającym roku wykazano, że RNA ma znacznie szerszy zakres obowiązków. Zmiana poglądów na rolę RNA może zaowocować nowymi metodami leczenia nowotworów i innych chorób uzależnionych od błędów w naszych genach.

5. W kosmosie odkryto kolejną cząstkę organiczną. Naukowcy z niemieckiego instytutu wykryli w kosmosie cząsteczkę blisko związaną z aminokwasami. Zaobe\serwowana molekuła to aminoacetonitryl.

6. Na odległej planecie odkryto organiczny związek. To sensacja w astronomii. Naukowcy poraz pierwszy wykryli na planecie poza układem słonecznym związek chemiczny, który może brać udzial w powastawaniu życia. Wyniki przełomowych badań opublikowano w prestiżowym tygodniku "Nature"

Pozdrawiam :)
8 4 8